Azərbaycanda yeni müavinətin verilməsinə başlanılacaq.
O qeyd edib ki, “Dövlət qulluğu haqqında” qanuna təklif edilən dəyişikliklərə əsasən, bir sıra hallarda vətəndaşlara yeni, birdəfəlik müavinətin verilməsi nəzərdə tutulur:
“Qanuna əsasən, dövlət qulluqçusu vəfat etdikdə, habelə məhkəmə tərəfindən xəbərsiz itkin düşmüş hesab edildikdə və ya ölmüş elan edildikdə dövlət qulluğuna xitam verilə bilər. Bu əsasla dövlət qulluğuna xitam verildikdə, dövlət qulluqçusunun vərəsələrinə orta aylıq dövlət məvacibinin dörd misli miqdarında müavinət ödəniləcək.
2024-cü ilin yekunlarına əsasən, dövlət qulluqçularının sayı 27,4 min nəfərdir və onların orta aylıq nominal məvacibi təxminən iki min manatdır. Bu o deməkdir, yeni müavinətin məbləği orta hesabla 8 min manat (orta aylıq dövlət məvacibi- 2 min manat x 4) olacaq”.
V.Bayramovun sözlərinə görə, bu müavinətin təyinatında məqsəd vətəndaşların sosial təminatını daha da gücləndirmək və dövlət qulluqçularının ailələri üçün sosial müdafiə imkanlarını genişləndirməkdir.

В Азербайджане начнется выплата нового пособия.
Он отметил, что в соответствии с предлагаемыми изменениями в закон «О государственной службе» предусматривается выплата нового единовременного пособия гражданам в ряде случаев:
«Согласно закону, государственная служба может быть прекращена в случае смерти государственного служащего, а также при признании судом его безвестно пропавшим или умершим. На основании этого при прекращении государственной службы наследникам государственного служащего будет выплачиваться пособие в размере четырехкратного среднего ежемесячного государственного оклада.
По итогам 2024 года численность государственных служащих составляет 27,4 тысячи человек, а их средний номинальный ежемесячный оклад примерно два тысячи манатов. Это означает, что размер нового пособия в среднем составит 8 тысяч манатов (средний ежемесячный государственный оклад — 2 тысячи манатов × 4)».
По словам В. Байрамова, цель назначения этого пособия — дальнейшее усиление социальной защиты граждан и расширение возможностей социальной поддержки для семей государственных служащих.