Prezident müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışla bağlı sərəncam imzalayıb
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının 2026-cı il yanvarın 1-dən 30-dək müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılması və müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularının ehtiyata buraxılması haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, 2008-ci ildə doğulmuş və çağırış gününədək (həmin gün də daxil olmaqla) 18 yaşı tamam olmuş, habelə 1996–2007-ci illərdə doğulmuş, yaşı 30-dək olan, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrində müddətli həqiqi hərbi xidmət keçməmiş, müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışdan möhlət hüququ olmayan və ya müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışdan azad edilməmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşları 2026-cı il yanvarın 1-dən 30-dək müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılacaqlar.
Xidmət müddətini keçmiş müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçuları 2026-cı il yanvarın 1-dən 30-dək ehtiyata buraxılacaqlar.
Nazirlər Kabinetinə bu Sərəncamın icrası üçün qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş tədbirləri görmək tapşırılıb.

Президент подписал указ о призыве на срочную военную службу
Президент Ильхам Алиев подписал Указ о призыве граждан Азербайджанской Республики на срочную службу в период с 1 по 30 января 2026 года и об увольнении в запас военнослужащих срочной службы.
Согласно указу, граждане Азербайджанской Республики, родившиеся в 2008 году и достигшие 18 лет включительно на день призыва, а также лица, родившиеся в период с 1996 по 2007 год, не проходившие срочную службу в Вооружённых Силах Азербайджана, не имеющие права на отсрочку от призыва или не освобождённые от срочной службы, подлежат призыву на срочную службу в период с 1 по 30 января 2026 года.
Военнослужащие срочной службы, прошедшие срок службы, будут уволены в запас в период с 1 по 30 января 2026 года. Кабинету министров поручено принять предусмотренные законодательством меры для исполнения данного Указа.