Kino Agentliyinə vəsait ayrılmamasının səbəbi açıqlandı
Bu il dövlət büdcəsindən Mədəniyyət Nazirliyi yanında Kino Agentliyinə ayrılmış vəsaitin 59 %-i istifadə edilməyib.
"Report" xəbər verir ki, bunu maliyyə nazirinin müavini Himalay Məmişov Milli Məclisin Gənclər və idman, İctimai birliklər və dini qurumlar, Mədəniyyət komitələrinin birgə iclasında bildirib.
"Bu il agentliyə büdcədən 8,5 milyon manat ayrılıb. İndiyə qədər həmin vəsaitin 3,5 milyon manatı istifadə olunub. Hələ 5 milyon manat istifadə olunmamış qalıq var. Üstəlik, bu ilin əvvəlinə qurumun 11,5 milyon manat istifadə olunmamış vəsaiti olub", - deyə o qeyd edib.
Nazir müavini əlavə edib ki, kino sahəsində müxtəlif vergi güzəştləri tətbiq olunur: film istehsalı və dublyaj gəlirləri 90 % mənfəət vergisindən azaddır, kino sahəsində torpaq və əmlak vergisi bu ildən 5 il müddətinə ləğv edilib, müəllif hüquqlarına görə royalti vergisinə güzəşt tətbiq edilir, film nümayişi üçün kəşbək mexanizmi mövcuddur.

Замминистра финансов объяснил, почему Киноагентству не выделяются дополнительные средства
В этом году Киноагентство при Министерстве культуры не использовало 59 % средств, выделенных ему из государственного бюджета.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра финансов Гималай Мамишов на совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по делам молодежи и спорта, по общественным объединениям и религиозным структурам, а также по культуре.
«В этом году агентству было выделено 8,5 миллиона манатов. Из этой суммы освоено 3,5 миллиона, остаётся неиспользованный остаток в размере 5 миллионов манатов. Кроме того, на начало текущего года у ведомства имелся неосвоенный остаток в 11,5 миллиона манатов», — отметил он.
Замминистра добавил, что в сфере кино действуют различные налоговые льготы: доходы от производства и дубляжа фильмов освобождены от 90 % налога на прибыль, земельный и имущественный налоги для киноотрасли отменены на 5 лет, применяются льготы по выплате роялти за авторские права, а также действует механизм кешбэка при показе фильмов.