Hikmət Hacıyev: "Zəngəzur dəhlizi üzrə Naxçıvanda dəmir yolu infrastrukturuna beynəlxalq tərəfdaşlar cəlb olunacaq"
31.10.2025 19:02
"Bu, diplomatik korpusun Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə - Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrinə artıq 20-ci səfəridir".
Qaynarinfo xəbər verir ki, bu barədə APA-ya açıqlamasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, diplomatik korpusun nümayəndələri aparılan bərpa və quruculuq işləri ilə, eyni zamanda, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması və burada həyatın canlanması ilə yerində tanış olurlar.
Hikmət Hacıyev bildirib ki, bu səfər əsnasında əcnəbi diplomatlar Cəbrayıl və Zəngilan regionlarında aparılan yenidənqurma işləri ilə tanış olublar:
"Bununla yanaşı, diplomatik korpusun nümayəndələri Zəngəzur dəhlizinin Azərbaycan seqmentində görülən işlərlə də yerində tanış olublar və brifinqləri dinləyiblər. Bu baxımdan səfər diplomatik korpusun və onların təmsil etdikləri ölkələrin mövqeyi üçün əhəmiyyətlidir".
Hikmət Hacıyev qeyd edib ki, Azərbaycan Horadizdən Zəngilana qədər olan hissəni daxili imkanları hesabına 2021-ci ildən etibarən intensiv şəkildə tikməyə davam edir:
"Dəmir və avtomobil yolları infrastrukturu, tunellər də daxil olmaqla, işlər sürətlə aparılır. Digər seqmentdə isə Ermənistan ABŞ ilə ikitərəfli əsasda bu prosesi həyata keçirir. Biz bu prosesləri izləyirik. Həmçinin Naxçıvan seqmentində 188 kilometrdən artıq bir zonada dəmir yolu infrastrukturu üzrə beynəlxalq tərəfdaşların cəlb olunması nəzərdən keçirilir".

Хикмет Гаджиев: По Зангезурскому коридору к ж/д инфраструктуре в Нахчыване будут привлечены международные партнеры
Это уже 20-й визит дипломатического корпуса на освобождённые территории Азербайджана - в Карабахский и Восточно-Зангезурский районы.
Как передает Valyuta.Az, об этом AПA заявил помощник Президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации главы государства Хикмет Гаджиев.
По его словам, представители дипломатического корпуса ознакомились с проводимыми восстановительными и строительными работами, а также с процессом возвращения бывших вынужденных переселенцев на родные земли и оживлением жизни в этих районах.
Х.Гаджиев сообщил, что в ходе этого визита иностранные дипломаты ознакомились с восстановительными работами в Джебраильском и Зангиланском районах: "Кроме того, представители дипломатического корпуса ознакомились с работами, проводимыми на азербайджанском участке Зангезурского коридора, и приняли участие в брифинге. В этом смысле визит имеет важное значение для позиции дипломатического корпуса и стран, которые они представляют".
Х.Гаджиев также отметил, что Азербайджан с 2021 года ведет интенсивное строительство участка от Горадиза до Зангилана за счет внутренних ресурсов: "Инфраструктура железных и автомобильных дорог, включая туннели, строится интенсивными темпами. На другом сегменте этот процесс реализуется Арменией на двусторонней основе с США. Мы следим за этими процессами. Также рассматривается привлечение международных партнёров к железнодорожной инфраструктуре на участке длиной более 188 км в нахчыванском сегменте".