Ekspertlərin seçimi: Qış səyahətləri üçün ən yaxşı 5 elektromobil
Elektromobilin qış səyahətləri üçün seçimi ən asan tapşırıq deyil. Soyuq hava şəraitində tam elektrikli modellərin mənzili əhəmiyyətli dərəcədə azalır və avtomobilin idarə edilməsi daha çətinləşir.
Valyuta.az xəbər verir ki, BGR qış səyahətləri üçün ən yaxşı 5 elektromobili seçib. Ekspertlərin sözlərinə görə, bu modellər mürəkkəb istismar şəraitinin öhdəsindən gələ bilir.
Audi e-tron
Nəşrdə qeyd olunub ki, 2022-ci ildə "Audi" şirkəti öz elektrokrossoverinin sərt qış şəraitinin öhdəsindən gəlib-gələ bilməyəcəyini yoxlayıb. "Norveç qışının öhdəsindən gəlirik" adlı tədqiqatda avtomobil istehsalçısı 36 yaşlı yerli sakin Lizelott Lundanın "Audi e-tron 55 quattro" almasından danışıb. Qadın bölüşüb ki, bu model gecə görmə sistemi və tam "Audi Quattro" sükanı də daxil olmaqla bir çox faydalı funksiya təklif edir.
Bundan əlavə, Lunde bildirib ki, "Audi e-tron 55 quattro" qış səyahətləri üçün kifayət qədər olan böyük mənzil təklif edir. "Audi"nin işçisi Pyer Voltman danışıb ki, bu elektrokrossover intellektual istilik tənzimləmə sisteminə malikdir ki, bu da salonu və batareya qabını lazımi temperatur rejimində saxlamağa imkan verir.
Tesla Model X
Həmçinin nəşrdə "Tesla Model X"ə diqqət yetirmək tövsiyə olunub. Jurnalistlər qeyd ediblər ki, bu model müasir texnologiyalar təklif edir və tam ötürmə sayəsində qarlı yollarda səyahət üçün uyğundur.
Xatırladılıb ki, "Tesla Model X"də hava şassisi var ki, bu da yol klirensinin hündürlüyünü tənzimləməyə imkan verir. Bunun sayəsinde elektrokrossover dərin qarda və ya təmizlənməmiş qış yollarında sürüş üçün qalxa bilir.
Bundan əlavə, "Tesla Model X"in böyük mənzili var. Nəşrdə qeyd olunub ki, sınaqlar zamanı model sıfırın altındakı temperaturda elan edilmiş mənzilin təxminən 89%-ni qoruyub saxlayıb.
Hyundai Ioniq 5
Nəşrdə deyilib ki, "Hyundai Ioniq 5" müəyyən edilmiş güc üçün cərəyanı azaldan, rezistiv itkiləri azaldan və soyuq şəraitdə doldurma səmərəliliyini yaxşılaşdıran 800 voltluq arxitektura malikdir. Təxminən -6,6 dərəcə Selsi temperaturunda keçirilən sınaqlar zamanı tam ötürməli Ioniq 5, 314 kilometr məsafə qət edə bilib.
Nəşrdə xəbərdarlıq edilib ki, "Hyundai Ioniq 5"in soyuq havada doldurma sürəti əhəmiyyətli dərəcədə azala bilər. Lakin, batareya qabının optimal temperaturuna çatdıqdan sonra doldurma sürəti daha sürətli olur.
Kia EV9
Nəşrdə qeyd olunub ki, böyük elektrokrossover "Kia EV9" qışda səyahəti daha rahat edən qış paketi ilə təklif olunur. Bu model qış sınaqları zamanı batareyanın 80% doldurulma vəziyyətində 311 kilometr məsafə qət edib ki, bu da kifayət qədər yaxşı nəticədir.
Bundan əlavə, "Kia EV9" batareya qabını optimal səviyyəyə qədər qızdırmaq sistemini əldə edib. Üstəlik, tam ötürmə sistimi sürüşkən yolda yaxşı sabitlik təmin edir.
Polestar 2
Nəşrdə təsdiq edilib ki, "Polestar 2" rəqibləri arasında qış şəraitində mənzili nə qədər yaxşı qoruyub saxlaması ilə fərqlənir. Kanada Avtomobil Assosiasiyası tərəfindən həyata keçirilən qış mənzili testinə görə, bu model ətraf mühitin -7 ilə -15 dərəcə Selsi arasında dəyişdiyi temperaturda elan edilmiş mənzilin cəmi 14%-ni itirib.
"Polestar 2"nin idarəolma keyfiyyəti yüksək qiymətləndirilib. Bu model qışda belə əla sabitlik təmin edən tam ötürmə ilə təklif olunur.

Лучшие электромобили для зимних путешествий: топ-5 моделей по версии BGR
Выбор электромобиля для зимних поездок – задача не из простых. В холодных условиях запас хода полностью электрических моделей значительно уменьшается, а управление автомобилем усложняется.
По сведениям Valyuta.az, BGR составил список из 5 лучших электромобилей для зимних путешествий. По словам экспертов, эти модели способны справяться с тяжелыми эксплуатационными условиями.
Audi e-tron
В издании отмечается, что в 2022 году компания "Audi" проверила, сможет ли её электрокроссовер преодолеть суровые условия зимы. В исследовании под названием «Мы справляемся с норвежской зимой» автопроизводитель рассказал об опыте 36-летней местной жительницы Лизелотт Лунд, купившей "Audi e-tron 55 quattro". Женщина поделилась, что эта модель предлагает множество полезных функций, включая систему ночного видения и полноприводное рулевое управление "Audi Quattro".
Кроме того, Лунд сообщила, что "Audi e-tron 55 quattro" предлагает большой запас хода, достаточный для зимних поездок. Сотрудник "Audi" Пьер Вольтман отметил, что этот электрокроссовер оснащён интеллектуальной системой управления теплом, которая поддерживает салон и батарейный отсек в необходимом температурном режиме.
Tesla Model X
Также в издании рекомендовано обратить внимание на "Tesla Model X". Журналисты подчеркнули, что данная модель предлагает современные технологии и благодаря полному приводу подходит для поездок по снежным дорогам.
Напоминается, что в "Tesla Model X" имеется пневматическая подвеска, позволяющая регулировать клиренс. Благодаря этому электрокроссовер может уверенно преодолевать глубокий снег и заснеженные зимние дороги.
Кроме того, у "Tesla Model X" большой запас хода. В публикации отмечается, что в ходе испытаний модель сохранила около 89% заявленного запаса хода при температуре ниже нуля.
Hyundai Ioniq 5
В издании говорится, что "Hyundai Ioniq 5" оснащён архитектурой на 800 вольт, которая снижает ток для заданной мощности, уменьшает резистивные потери и повышает эффективность зарядки в холодных условиях. Во время испытаний при температуре примерно -6,6 °C полный приводной Ioniq 5 проехал 314 километров.
В публикации предупреждается, что скорость зарядки "Hyundai Ioniq 5" может значительно снизиться при холодной погоде. Однако после достижения оптимальной температуры батарейного отсека зарядка становится быстрее.
Kia EV9
В издании отмечается, что большой электрокроссовер "Kia EV9" предлагается с зимним пакетом, облегчающим поездки в холодное время года. Во время зимних испытаний при 80% заряда батареи модель преодолела 311 километров, что является достаточно хорошим результатом.
Кроме того, "Kia EV9" оснащён системой подогрева батарейного отсека до оптимального уровня. Полный привод обеспечивает хорошую устойчивость на скользких дорогах.
Polestar 2
В издании подтверждается, что "Polestar 2" выделяется среди конкурентов тем, насколько хорошо сохраняет запас хода в зимних условиях. По результатам зимнего теста запаса хода, проведенного Канадской автомобильной ассоциацией, эта модель при температуре от -7 до -15 °C потеряла всего 14% заявленного запаса хода.
Управляемость "Polestar 2" получила высокую оценку. Эта модель предлагается с полным приводом, обеспечивающим отличную устойчивость даже зимой.