Azərbaycandan külli miqdarda valyuta çıxaran şirkət cərimələndi
"Etay Group İç və DIŞ Ticaret Limited Şirkəti"nin Azərbaycandakı filialı barəsində inzibati protokol tərtib edilib.
Valyuta.az "Teleqraf"a istinadən xəbər verir ki, şirkətə qarşı İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 430.4-cü (Avans yolu ilə ödənilmiş valyuta vəsaitinin müqabilində müəyyən edilmiş müddətlərdə müvafiq mallar idxal edilmədikdə, işlər görülmədikdə və ya xidmətlər göstərilmədikdə ödənilmiş valyuta vəsaitinin xaricdən geri qaytarılmaması) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.
Belə ki, şirkət 223 650 ABŞ dolları (380 000 AZN) məbləğində vəsaiti bank vasitəsilə 28 sentyabr 2023-cü il tarixində avans olaraq ölkə xaricinə köçürüb. Lakin ödənişin aparıldığı gündən 2 il müddətində həmin vəsait hesabına alınan mallar ölkəyə idxal edilməyib.

В отношении азербайджанского филиала компании Etay Group İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi был составлен административный протокол.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Teleqraf, компании предъявлено обвинение по статье 430.4 Кодекса об административных правонарушениях Азербайджана. Данная статья предусматривает ответственность за невозврат из-за рубежа валютных средств, выплаченных авансом, в случае если в установленные сроки товары не были импортированы, работы не выполнены или услуги не оказаны.
Установлено, что 28 сентября 2023 года компания перечислила за границу авансовым платежом через банк 223 650 долларов США (380 000 манатов). Однако в течение двух лет с момента осуществления платежа товары, приобретённые за счёт указанных средств, на территорию страны импортированы не были.
В связи с этим компания была оштрафована на 20% от указанной суммы — 44 730 долларов США (76 000 манатов).