Azərbaycanda regionun ən böyük Robotik Reabilitasiya Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb
Valyuta.az "Report"-a istinadən xəbər verir ki, bunu Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) İcraçı direktoru Vüqar Qurbanov mərkəzin yerləşdiyi Yeni Klinikaya təşkil olunmuş mediatur çərçivəsində jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
Onun sözlərinə görə, Yeni Robotik Reabilitasiya Mərkəzi 3 min 600 kvadratmetr ərazidə yerləşir:
"Əsas məqsəd pasiyentlərin funksional müstəqilliyini bərpa etmək, həyat keyfiyyətini yüksəltmək və hərəkət imkanlarını maksimum səviyyəyə çatdırmaq, həmçinin ölkəmizdə əlillik səviyyəsini minimuma endirməkdir. Mərkəz həm ambulator, həm də stasionar müalicə xidmətləri təqdim edir".
V.Qurbanov bildirib ki, müəssisədə ümumilikdə üç həkim-fizioterapevt, bir həkim-travmatoloq, dörd həkim-nevroloq, dörd təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım üzrə həkim, doqquz müalicəvi bədən tərbiyəsi (MBT) təlimatçısı, 32 fizioterapevt-reabilitoloq, 17 tibb bacısı/qardaşı, 2 masaj üzrə tibb bacısı/qardaşı və 20 kiçik tibb işçisi fəaliyyət göstərir:
"Mərkəzin Neyrotravma şöbəsində kəllə-beyin və onurğa-beyin travmaları, eləcə də ölkənin müxtəlif tibb müəssisələrindən reanimasiyadan sonra reabilitasiyaya ehtiyacı olan vətəndaşların stasionar müalicəsinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Məqsədlərimizdən biri 150-200 min Azərbaycan vətəndaşının burada öz sağlamlığına qovuşmasıdır. Mərkəzdə gündəlik 500 nəfərin qəbulu planlaşdırılıb".

В Азербайджане начал работу крупнейший в регионе Центр роботизированной реабилитации
С сегодняшнего дня в Азербайджане начал работу крупнейший в регионе Центр роботизированной реабилитации.
По информации Valyuta.az со ссылкой на "Report", об этом исполнительный директор Объединения управления медицинскими территориями (TƏBİB) Вугар Гурбанов заявил журналистам в ходе медиатура, организованного в новой клинике, где расположен центр.
По его словам, Новый Центр роботизированной реабилитации занимает площадь 3 600 квадратных метров:
"Основная цель — восстановление функциональной независимости пациентов, повышение качества жизни и максимальное расширение возможностей движения, а также минимизация уровня инвалидности в нашей стране. Центр предоставляет как амбулаторные, так и стационарные услуги лечения".
В. Гурбанов отметил, что в учреждении в целом работают три врача-физиотерапевта, один врач-травматолог, четыре врача-невролога, четыре врача скорой и неотложной медицинской помощи, девять инструкторов лечебной физкультуры (MBT), 32 физиотерапевта-реабилитолога, 17 медицинских сестер/медбратьев, 2 медицинских сестры/медбрата по массажу и 20 младших медицинских работников:
"В нейротравматологическом отделении центра предусмотрено стационарное лечение пациентов с черепно-мозговыми и спинномозговыми травмами, а также граждан, нуждающихся в реабилитации после реанимации из различных медицинских учреждений страны. Одна из наших задач — помочь восстановить здоровье 150-200 тысячам азербайджанцев. Планируется ежедневный приём 500 человек".