Azərbaycanda "İpoteka haqqında" qanun dəyişib
Prezident İlham Əliyev Milli Məclisin oktyabrın 31-də qəbul etdiyi "İpoteka haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanunu təsdiqləyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, yenilənmiş qanuna əsasən, ipotekaya dair tələblərin ödənilməsində üstünlük hüququnun dəyişdirilməsi barədə müqavilənin notariat qaydasında təsdiq edilməsi və üstünlük hüququnun dövlət reyestrində qeydiyyata alınması nəzərdxə tutulur.
Sənədə görə, ipotekaya dair tələblərin ödənilməsində üstünlük hüququ ipoteka saxlayanlar arasında dəyişdirildikdə hüquqlar daşınmaz əmlakın dövlət reyestrində və daşınar əmlakın rəsmi reyestrində sənədlərin təqdim edildiyi gündən 3 iş günü müddətində qeydə alınacaq.
Həmçinin ipotekaya dair tələblərin ödənilməsində üstünlük hüququ dəyişdirildikdə dövlət rüsumunu üstünlük hüququnun keçdiyi ipoteka saxlayan ödəyəcək.
İpotekaya dair tələblərin ödənilməsində üstünlük hüququnun dəyişdirilməsinin dövlət qeydiyyatı bu mexanizmin daha işlək olmasına və üstünlük hüququ olan ipoteka saxlayanın hüquqlarının daha səmərəli həyata keçirilməsinə xidmət edəcək.
Yeni qanun nəticəsində ipotekaya dair tələblərin ödənilməsində üstünlük hüququnun daşınmaz əmlakın dövlət reyestrində qeydiyyata alınması yolu ilə bu hüquqların dövlət reyestrində tanınması və təsdiq edilməsi təmin ediləcək.

Президент Азербайджана утвердил закон о внесении изменений в закон об ипотеке
Президент Ильхам Алиев утвердил закон о внесении изменений в закон «Об ипотеке», принятый Milli Majlis 31 октября.
По информации Valyuta.az, согласно обновленному закону, предусмотрено нотариальное удостоверение договора о смене права преимущественного требования по ипотеке и его государственная регистрация в реестре.
Документ устанавливает, что при смене права преимущественного требования между правообладателями ипотечного требования, данные права регистрируются в государственном реестре недвижимости и официальном реестре движимого имущества в течение трех рабочих дней с момента подачи документов.
Кроме того, при смене права преимущественного требования по ипотечному требованию государственную пошлину уплачивает ипотечный держатель, которому переходят эти права.
Государственная регистрация смены права преимущественного требования по ипотечному требованию обеспечит более эффективное функционирование механизма и способствование реализации прав ипотечного держателя.
В результате нового закона, права преимущественного требования по ипотеке будут гарантированно признаваться и подтверждаться посредством их государственной регистрации в реестре недвижимости.