Azərbaycanda bu yol da pullu olacaq
Valyuta.az Report-a istinadən xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin nümayəndəsi Ziyəddin Həsənov bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda yolun ödənişsiz alternativ marşrutu istifadədə olsa da, yeni inşa edilən əsas magistral yol üzrə ödənişli sistemin tətbiqi planlaşdırılır:
"Hazırda ödənişli sistem işə salınmayıb, lakin layihə üzrə bu yolun ödənişli olması nəzərdə tutulur. Bu, regionda ilk dəfə müasir standartlara uyğun ödənişli avtomobil yolu kimi fəaliyyət göstərəcək."
Z. Həsənov qeyd edib ki, ödənişli yolun paralelində Horadiz–Cəbrayıl–Zəngilan istiqamətində 2-ci texniki dərəcəyə uyğun olaraq alternativ, pulsuz yol artıq çəkilib və istismara verilib.
"Alternativ yol hazırda tam istifadədədir və sürücülər üçün heç bir ödəniş tələb olunmur. Yeni ödənişli magistral isə birinci texniki dərəcəyə uyğun tikilir və daha yüksək təhlükəsizlik, hərəkət rahatlığı və sürət təmin edəcək," – deyə Həsənov vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Horadiz–Zəngilan–Ağbənd avtomobil yolunun ümumi uzunluğu 123,6 kilometr təşkil edir və layihənin 2026-cı ilin ikinci yarısında yekunlaşdırılması planlaşdırılır.

В Азербайджане впервые появится современная платная автомагистраль — Хорадиз–Агбенд
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом заявил представитель Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Зияддин Гасанов.
По его словам, несмотря на то что в настоящее время действует бесплатный альтернативный маршрут, на новой магистрали планируется внедрение платной системы:
«Пока платная система не запущена, однако в рамках проекта предусмотрено, что эта дорога будет платной. Это станет первой в регионе автомагистралью, соответствующей современным стандартам платных дорог».
З. Гасанов отметил, что параллельно платной трассе уже построена и введена в эксплуатацию альтернативная бесплатная дорога по направлению Хорадиз–Джебраил–Зангелан, соответствующая второй технической категории.
«Альтернативная дорога полностью функционирует и не требует оплаты со стороны водителей. Новая платная магистраль строится по первой технической категории и обеспечит более высокий уровень безопасности, комфорта и скорости движения», — подчеркнул Гасанов.
Следует отметить, что общая протяжённость автомобильной дороги Хорадиз–Зангелан–Агбенд составляет 123,6 километра, а завершение проекта планируется во второй половине 2026 года.