Aylıq gəlirləri aşağı olan fərdi sahibkarların sosial sığorta haqqı yükü azalacaq - Dövlət Vergi Xidməti
28.11.2025 11:32
225
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti sosial sığorta haqlarının dərəcələrinə dəyişikliklər edilməsini şərh edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Xidmətin yaydığı məlumatda bildirilir:
Məlum olduğu kimi, fərdi sahibkarların sosial sığorta haqlarının mövcud dərəcələrlə hesablanması müddəti 1 yanvar 2026-cı il tarixdə bitir. Bundan irəli gələrək “Sosial sığorta haqqında” Qanuna dəyişiklik edilməsi təklif olunur.
Belə ki, mövcud qanuna əsasən, fərdi sahibkarlar özünə görə minimum aylıq əməkhaqqının tikinti sahəsində 50 faizi, digər sahələrdə (yəni ticarət, iaşə, tərcümə, mühasibat və s. xidmət sahələri) 25 faizi miqdarında sosial sığorta haqları ödəyirlər. Həmçinin regionlar üzrə əmsallar tətbiq edilir (Bakı şəhərində 100 faiz, Sumqayıt və Gəncə şəhərlərində 90 faiz, digər şəhərlərdə 80 faiz, rayon inzibati ərazi vahidlərinin inzibati mərkəzi olan inzibati ərazi vahidlərində və qəsəbələrdə 60 faiz, kənd yerlərində 50 faiz miqdarında).
Növbəti ildən qanunvericiliyə dəyişiklik edilməyəcəyi halda fəaliyyət göstərdikləri sahələrdən asılı olaraq fərdi sahibkarların sosial sığorta yükü artmalı idi. Lakin “Sosial sığorta haqqında” Qanuna təklif edilən dəyişikliyə əsasən, fərdi sahibkarlar gələn ildən sosial sığorta haqlarını dövriyyədən 2% dərəcə ilə ödəyəcəklər. Bu zaman sığorta haqqının minimum məbləğ həddi minimum əmək haqqının 15 faizi, yəni 60 manat, maksimum məbləğ həddi  isə minimum əmək haqqının 1 misli, yəni 400 manat təşkil edəcək.
Dəyişikliyi nümunələrlə izah edək.
Bakı şəhərində ticarət sahəsində fəaliyyət göstərən, aylıq gəliri 5000 manat olan mikro sahibkarın ödədiyi aylıq sosial sığorta haqqı mövcud qanunvericiliyə görə 100 manat təşkil edirsə, qanuna dəyişiklik edilməyəcəyi halda bu məbləğ 2 dəfə çox, yəni 200 manat olacaq. Lakin təklif olunan yeni modelə görə, aylıq gəlirə 2 faiz dərəcə tətbiq etməklə hesablanacaq sosial sığorta haqqı (100 manat) mövcud sosial sığorta yükü ilə eyni olacaq. Eyni sahədə aylıq gəliri 3500 manat olan mikro sahibkar üzrə aylıq sosial sığorta haqqı 100 manatdan 70 manata enəcək.
Bakı şəhərində xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən aylıq gəliri 3000 manat olan mikro sahibkar üzrə sosial sığorta haqqı 100 manatdan 60 manata enəcək.  Regionlarda isə ticarət sahəsində çalışan və aylıq gəliri 1500 manat olan mikro sahibkarlar üzrə aylıq sosial sığorta haqqının 3 dəfədən çox artmasının qarşısı alınaraq məbləğ 60 manat təşkil edəcək.
Göründüyü kimi, gəlirin həcmindən asılı olmayaraq minimum əmək haqqı üzrə standart məbləğlər əvəzinə qanunvericiliyə təklif olunan yeni dəyişiklik nəticəsində aylıq gəlirləri aşağı olan fərdi sahibkarların sosial sığorta haqqı yükünün aşağı düşməsi gözlənilir.
Qeyd edək ki, fəaliyyət göstərən mikro sahibkarlıq subyektinə aid olan fərdi sahibkarların 80%-nin illik gəlirləri 60.000 manatadək olan şəxslərdir.
Eyni zamanda, fərdi sahibkarın özünə görə ödədiyi sosial sığorta haqları heç bir halda vergi deyil və onun pensiya kapitalına yığılmaqla gələcəkdə həmin şəxsə pensiya ödənilməsi üçün istifadə edilir.

Изменения в ставках социальных страховых взносов для индивидуальных предпринимателей в Азербайджане
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики прокомментировала изменения ставок социальных страховых взносов.
По данным Valyuta.az, в распространённой информации службы говорится: Как известно, срок применения существующих ставок социальных страховых взносов для индивидуальных предпринимателей истекает 1 января 2026 года. В связи с этим предлагается внести изменения в Закон «О социальном страховании». Так, в соответствии с действующим законом, индивидуальные предприниматели уплачивают социальные страховые взносы в размере 50% от минимальной месячной заработной платы в строительной сфере и 25% в других сферах (то есть в торговле, общественном питании, переводах, бухгалтерии и других сферах услуг). Кроме того, применяются коэффициенты по регионам (100% - г. Баку, 90% - города Сумгайыт и Гянджа, 80% - другие города, 60% - административные центры районов и посёлки, 50% - сельская местность). С начала следующего года, если в законодательство не будут внесены изменения, нагрузка по социальным взносам для индивидуальных предпринимателей должна была увеличиться в зависимости от отрасли их деятельности. Однако, согласно предлагаемому изменению в Закон «О социальном страховании», индивидуальные предприниматели в следующем году будут уплачивать социальные страховые взносы в размере 2% от оборота. В этом случае минимальная сумма взноса составит 15% от минимальной заработной платы, то есть 60 манатов, а максимальная — 1-кратный размер минимальной оплаты труда, то есть 400 манатов.
Разъясним изменения на примерах. Если микро-предприниматель, работающий в торговой сфере в г. Баку, с месячным доходом 5000 манатов уплачивает в соответствии с действующим законодательством 100 манатов социальных взносов, то при отсутствии изменений в законе эта сумма могла бы удвоиться – до 200 манатов. Однако по предлагаемой новой модели социальные взносы, рассчитанные по ставке 2% от месячного дохода (100 манатов), останутся на прежнем уровне. Для микро-предпринимателя из той же сферы с доходом 3500 манатов социальные взносы снизятся с 100 до 70 манатов в месяц. Для микро-предпринимателя, работающего в сфере услуг в г. Баку с доходом 3000 манатов, социальные взносы снизятся с 100 до 60 манатов в месяц. В регионах для предпринимателей торговой сферы с доходом 1500 манатов социальные взносы не превысят 60 манатов, что предотвратит более чем трехкратное увеличение взносов. Таким образом, независимо от размера дохода, предлагаемые изменения в закон приведут к снижению нагрузки на социальные взносы для индивидуальных предпринимателей с низким уровнем дохода по сравнению со стандартными суммами, основанными на минимальной заработной плате. Отметим, что 80% индивидуальных предпринимателей, работающих в сфере микробизнеса, имеют годовой доход до 60 000 манатов. Также напомним, что социальные взносы, уплачиваемые индивидуальным предпринимателем за себя, ни в коем случае не являются налогом и аккумулируются в пенсионном капитале для последующей выплаты пенсии.