“Google”un ana şirkəti olan "Alphabet" təmiz enerji sahəsində investisiyalarını genişləndirir.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət ABŞ mərkəzli "Intersect Power"ı 4,75 milyard dollara satın almağı planlaşdırır.
Razılaşmanın 2026-cı ilin birinci yarısında tamamlanacağı gözlənilir.
Məlumata görə, satınalma çərçivəsində "Alphabet" “Intersect Power”ın inkişaf mərhələsində olan və tikintisi davam edən bütün enerji və məlumat mərkəzi layihələrini öz portfelinə daxil edəcək. Bununla yanaşı, şirkətin Texas və Kaliforniyada yerləşən mövcud əməliyyat aktivləri razılaşmaya daxil edilməyəcək və müstəqil fəaliyyətini davam etdirəcək.
Qeyd olunur ki, "Google"un süni intellekt əsaslı məlumat mərkəzlərində enerji tələbatı sürətlə artır. Daha əvvəl şirkətin bu ehtiyacı qarşılamaq üçün nüvə enerjisinə yönəldiyi bildirilmişdi. Yeni satınalma isə təmiz enerji mənbələri hesabına məlumat mərkəzlərinin tutumunun artırılmasını və enerji istehsalının tələbatla paralel şəkildə idarə olunmasını hədəfləyir.
“Intersect Power”ın baş icraçı direktoru Şeldon Kimber bildirib ki, şirkət innovativ enerji həllərinə fokuslanır və “Google” ilə əməkdaşlıq edərək ABŞ-ın süni intellekt sahəsində rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsini məqsəd qoyur.
Xatırladaq ki, “Google” və “Intersect Power” daha əvvəl ABŞ üzrə bərpa olunan enerji və enerji saxlama texnologiyalarının inkişafı məqsədilə tərəfdaşlıq qurmuşdu. Yeni satınalma bu əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, eləcə də "Alphabet"in ABŞ-da gigavatlarla ölçülən yeni məlumat mərkəzi tutumu yaratmaq planlarının reallaşdırılmasına xidmət edəcək.

Материнская компания Google — Alphabet — расширяет инвестиции в сфере чистой энергетики.
Как сообщает Valyuta.az, компания планирует приобрести американскую Intersect Power за 4,75 млрд долларов. Ожидается, что сделка будет завершена в первой половине 2026 года.
Согласно информации, в рамках приобретения Alphabet включит в свой портфель все энергетические и дата-центровые проекты Intersect Power, находящиеся на стадии развития и строительства. При этом действующие операционные активы компании, расположенные в Техасе и Калифорнии, не войдут в сделку и продолжат функционировать самостоятельно.
Отмечается, что потребность в энергии для дата-центров Google, основанных на технологиях искусственного интеллекта, стремительно растёт. Ранее сообщалось, что для покрытия этих потребностей компания рассматривала использование ядерной энергетики. Новое приобретение нацелено на наращивание мощностей дата-центров за счёт чистых источников энергии и синхронизацию производства электроэнергии с растущим спросом.
Генеральный директор Intersect Power Шелдон Кимбер заявил, что компания сосредоточена на инновационных энергетических решениях и, сотрудничая с Google, ставит целью укрепление конкурентоспособности США в сфере искусственного интеллекта.
Напомним, что Google и Intersect Power ранее уже выстраивали партнёрство в целях развития возобновляемой энергетики и технологий хранения энергии в США. Новая сделка направлена на расширение этого сотрудничества, а также на реализацию планов Alphabet по созданию в стране новых дата-центров мощностью в несколько гигаватт.