Biz bilirik ki, sağlamlıq cəhətdən bir neçə dəqiqədə yemək yemək ziyandır. Lakin bir çox iş yerləri işçiyə 15 dəqiqə nahar fasiləsi verir. İşçi 15 dəqiqədə naharını etməli və tez işinin başına dönməli olur. Qanunvericilikdə bu iş prinsipi haqqında nə deyilir, yəni bir işçi iş yerində necə nahar etməlidir? Əgər bir şirkət işçiyə 15-20 dəqiqə nahar üçün vaxt verirsə, bu, qanun pozuntusu sayılırmı?
Əmək qanunvericiliyi üzrə ekspert Nüsrət Xəlilov Valyuta.az-a bildirib ki, Əmək Məcəlləsinə əsasən gün ərzində işçiyə nahar və fasilə verilməlidir: "Qanunvericilikdə nahar və istirahət etmək üçün minimum və maksimum müddəti müəyyən olunmayıb. Amma göründüyü kimi, yalnız həmin fasilə nahar üçün yox, eyni zamanda istirahət etmək üçün verilməlidir. Adətən, iş yerlərində nahar fasiləsi 1 saat olur. Qeyd etdiyimiz kimi, bu, tək nahar üçün yox, istirahət üçün də fasilədir. Bu, elə müəyyən olunmalıdır ki, işçi bu vaxt ərzində həm nahar etməli, həm də istirahət etməli - hava almalı, gəzməlidir".
Ekspert qeyd edir ki, iş günü ərzində fasilələrin olması işin gedişatına müsbət təsir göstərir: "Fasilə ilə tətbiq olunan iş əməkdaşların sağlamlığına, motivasiyasına müsbət təsir göstərir. Bu baxımdan bir çox hallarda fasiləsiz iş faydalı iş əmsalının aşağı düşməsinə səbəb ola bilər".

Мы знаем, что с точки зрения здоровья вредно есть за несколько минут. Однако во многих рабочих местах работнику предоставляется 15-минутный обеденный перерыв. Работник должен успеть пообедать за 15 минут и быстро вернуться к работе. Что говорится в законодательстве о таком принципе работы, то есть как работник должен обедать на рабочем месте? Если компания предоставляет работнику 15–20 минут на обед, считается ли это нарушением закона?
Эксперт по трудовому законодательству Нусрят Халиулов сообщил Valyuta.az, что согласно Трудовому кодексу работнику в течение дня должен предоставляться обеденный и другой перерыв: «В законодательстве не установлены минимальная и максимальная продолжительность обеда и перерыва. Однако, как видно, данный перерыв предоставляется не только для обеда, но и для отдыха. Обычно на рабочих местах обеденный перерыв длится 1 час. Как уже отмечалось, этот промежуток времени предназначен не только для обеда, но и для отдыха. Он должен быть организован так, чтобы работник в это время и пообедал, и отдохнул — подышал свежим воздухом, прогулялся».
Эксперт отмечает, что наличие перерывов в течение рабочего дня положительно влияет на ход работы: «Перерывы положительно сказываются на здоровье и мотивации сотрудников. С этой точки зрения работа без перерывов может привести к снижению коэффициента эффективности работы».