Macarıstanın MOL neft-qaz şirkəti ABŞ rəsmilərinə Rusiyanın “Lukoil” şirkətinin xaricdəki aktivlərini almaqda maraqlı olduğunu bildirib.
Bu barədə "Reuters" agentliyi məsələ ilə tanış üç mənbəyə istinadən məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, “Lukoil” hazırda "Exxon Mobil", "Chevron" kimi ABŞ nəhəngləri, həmçinin Yaxın Şərqdən potensial investorlarla danışıqlar aparır.
Mənbələrin məlumatına görə, MOL şirkəti “Lukoil”ə məxsus Avropadakı neftayırma zavodları və yanacaqdoldurma məntəqələrini, həmçinin Azərbaycan və Qazaxıstandakı hasilat layihələrindəki payları almaqda maraqlıdır.
Qeyd edilib ki, Macarıstanın baş naziri Viktor Orban bu məsələni 9 noyabrda Ağ Evdə ABŞ prezidenti Donald Trampla müzakirə edib. Noyabrın sonunda Orban Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə də görüşüb və danışıqlardan sonra “məcburi satışlar fonunda iki-üç böyük müqavilə üçün yeni imkanların açıldığını” bildirib.
Qeyd edək ki, ABŞ oktyabrın 22-də “Lukoil”, “Rosneft” və onların 34 törəmə şirkətinə qarşı sanksiyalar tətbiq edib. Bundan sonra “Lukoil” xarici aktivlərinin satışına başlayıb. ABŞ Maliyyə Nazirliyi noyabrda şirkətin beynəlxalq biznesinin satışı ilə bağlı əməliyyatlara 13 dekabradək icazə verən xüsusi lisenziya verib.

Венгерская нефтегазовая компания MOL сообщила официальным лицам США о своем желании приобрести зарубежные активы российской компании «Лукойл».
Об этом агентство Reuters сообщило со ссылкой на три осведомленных источника.
Отмечается, что «Лукойл» в настоящее время ведет переговоры с американскими гигантами Exxon Mobil, Chevron, а также с потенциальными инвесторами из Ближнего Востока.
По данным источников, компания MOL заинтересована в приобретении принадлежащих «Лукойлу» европейских нефтеперерабатывающих заводов и автозаправочных станций, а также долей в проектах добычи в Азербайджане и Казахстане.
Отмечается, что премьер-министр Венгрии Виктор Орбан обсудил этот вопрос 9 ноября в Белом доме с президентом США Дональдом Трампом. В конце ноября Орбан также встретился с президентом России Владимиром Путиным и после переговоров заявил о «новых возможностях для двух-трех крупных сделок на фоне вынужденных продаж».
Напомним, что США 22 октября ввели санкции против «Лукойла», «Роснефти» и их 34 дочерних компаний. После этого «Лукойл» начал продажу зарубежных активов. Министерство финансов США в ноябре выдало специальную лицензию, разрешающую операции по продаже международного бизнеса компании до 13 декабря.