Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinə direktor təyin edildi
Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsilin iqtisadiyyatı şöbəsinin müdiri İlqar Bayramlı Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinə direktor təyin edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev əmr imzalayıb.
Qeyd edək ki, İlqar Bayramlı 1992-1997-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər fakültəsində ali təhsil alıb, universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1997–2001-ci illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutunda iqtisadi-riyazi üsullar ixtisası üzrə aspirantura təhsili alıb. Bu dövrdə iqtisadi qərarların modelləşdirilməsi, statistik təhlil və riyazi əsaslandırma sahəsində dərin biliklər əldə edib.
Əmək fəaliyyətinə 2003-cü ildə Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbində müəllim kimi başlayıb, daha sonra baş müəllim vəzifəsində çalışıb.
Müxtəlif illərdə “Neftçi” Peşəkar Futbol Klubu MMC-də Maliyyə şöbəsinin rəisi, “Alyans Tekstil” MMC-də direktor, “Capital Motors” MMC-də maliyyə direktorunun müavini və maliyyə direktoru vəzifələrində fəaliyyət göstərib. Bu dövrdə iri təşkilatlarda maliyyə intizamının qurulması, strateji planlaşdırma, xərclərin optimallaşdırılması, investisiya qərarlarının əsaslandırılması və institusional dayanıqlığın təmin edilməsi istiqamətində mühüm nəticələr əldə edib.
Sonrakı mərhələdə 2020-2022-ci illərdə “Təmiz qaz” QSC-də direktorun maliyyə məsələləri üzrə müşaviri, “AzGranata” MMC-də Maliyyə departamentinin rəhbəri, eyni zamanda İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini vəzifələrində çalışıb. Bu vəzifələrdə həm maliyyə, həm də icraedici idarəetmə funksiyalarını paralel şəkildə həyata keçirib, strateji qərarların qəbulu və iri kollektivlərin idarə olunması sahəsində təcrübəsini daha da genişləndirib.
2022–2025-ci illərdə Elm və Təhsil Nazirliyində Təhsilin iqtisadiyyatı şöbəsində əvvəlcə müdir müavini, daha sonra şöbə müdiri vəzifələrində çalışıb. Bu dövrdə dövlət təhsil siyasətinin iqtisadi əsaslarının formalaşdırılmasında, təhsil sistemində maliyyə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsində, resursların səmərəli bölgüsündə və strateji sənədlərin hazırlanmasında birbaşa iştirak edib.
2025-ci ilin sentyabr–dekabr aylarında Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri vəzifəsini icra edib. Bu vəzifədə təhsilin inkişafı üçün innovativ və alternativ maliyyə alətlərinin tətbiqi, layihə əsaslı yanaşmaların təşviqi və dövlət–özəl tərəfdaşlığı mexanizmlərinin genişləndirilməsi istiqamətində təşəbbüslərə rəhbərlik edib.

Ильгар Байрамлы, начальник отдела экономики образования Министерства науки и образования, назначен директором Государственного агентства профессионального образования.
Valyuta.az сообщает, что об этом подписан приказ министра науки и образования Эмина Эмруллаева.
Отметим, что Ильгар Байрамлы получил высшее образование в 1992-1997 годах на факультете международных экономических отношений Азербайджанского государственного экономического университета, который окончил с отличием. В 1997–2001 годах он проходил аспирантуру по специальности «экономико-математические методы» в Институте кибернетики Азербайджанской национальной академии наук. В этот период он получил глубокие знания в области моделирования экономических решений, статистического анализа и математического обоснования.
Трудовую деятельность начал в 2003 году преподавателем в Азербайджанском высшем военно-морском училище, позднее работал старшим преподавателем.
В разные годы занимал должности начальника финансового отдела в ООО «Нефтчи» Профессионального футбольного клуба, директора в ООО «Альянс Текстиль», заместителя и директора по финансам в ООО «Capital Motors». В этот период он добился важнейших результатов в установлении финансовой дисциплины в крупных организациях, стратегическом планировании, оптимизации расходов, обосновании инвестиционных решений и обеспечении институциональной устойчивости.
В последующем, в 2020-2022 годах, работал советником директора по финансовым вопросам в АО «Чистый газ», руководителем финансового департамента и одновременно первым заместителем председателя правления в ООО «Азграната». В этих должностях он параллельно осуществлял функции финансового и исполнительного управления, расширяя свой опыт в принятии стратегических решений и управлении крупными коллективами.
В 2022–2025 годах работал в Министерстве науки и образования в отделе экономики образования сначала заместителем начальника, затем начальником отдела. В этот период он принимал непосредственное участие в формировании экономических основ государственной образовательной политики, совершенствовании финансовых механизмов в системе образования, рациональном распределении ресурсов и подготовке стратегических документов.
В период с сентября по декабрь 2025 года исполнял обязанности председателя правления Фонда развития образования. В этой должности он руководил инициативами по внедрению инновационных и альтернативных финансовых инструментов для развития образования, продвижению проектного подхода и расширению механизмов государственно-частного партнерства.