Azərbaycan manatın ABŞ dollarına qarşı məzənnəsini sabit saxlanmasını davam etdirəcək.
Bu barədə "S&P Global Ratings” beynəlxalq reytinq agentliyinin Azərbaycan üzrə iqtisadi proqnozlarında qeyd edilib.
Agentlik bildirilir ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankının mütəmadi valyuta müdaxilələri və güclü ehtiyat mövqeyi bu prosesi dəstəkləyir. 2025-ci il 31 oktyabr tarixinə Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 11,4 mlrd dollara yüksəlib (təxminən dörd aylıq cari ödənişlərə bərabərdir). Bu göstərici proqnozlaşdırılan neft qiymətləri fonunda əhəmiyyətli bufer yaradır.
Bununla belə, iqtisadiyyatın karbohidrogen gəlirlərindən yüksək asılılığı səbəbindən uzunmüddətli zəif neft qiymətləri halında ehtiyatların qorunması üçün məzənnənin idarəolunan dəyişikliyi istisna edilmir.

Азербайджан продолжит поддерживать стабильность курса маната по отношению к доллару США.
Об этом говорится в экономических прогнозах международного рейтингового агентства "S&P Global Ratings" по Азербайджану.
В агентстве отмечают, что регулярные валютные интервенции Центрального банка Азербайджана и сильные резервные позиции поддерживают этот процесс. По состоянию на 31 октября 2025 года валютные резервы Центрального банка достигли 11,4 млрд долларов США (примерно равны четырём месяцам текущих платежей). Этот показатель создаёт значительный буфер на фоне прогнозируемых цен на нефть.
Тем не менее, ввиду высокой зависимости экономики от доходов от углеводородов, в случае долгосрочного снижения цен на нефть не исключается управляемое изменение курса для сохранения резервов.