Bu ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycanın Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələri ilə ticarət dövriyyəsi 18 milyard 715 milyon 754 min ABŞ dolları təşkil edib.
Valyuta.az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, bu müddətdə Aİ ölkələrinə ixracın həcmi 16 milyard 178 milyon 748 min ABŞ dolları olub ki, bu da ümumi ixracın 69.14%-ni təşkil edir.
Müqayisə üçün ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 15 milyard 253 milyon 217 min ABŞ dolları (ümumi ixracın 62.67%-i) idi. Beləliklə, illik müqayisədə Aİ ölkələrinə ixrac 925 milyon 531 min ABŞ dolları artıb.
İdxala gəlincə, cari ilin yanvar-noyabr aylarında Aİ ölkələrindən idxalın həcmi 2 milyard 537 milyon 5 min ABŞ dolları olub. Bu, ümumi idxalın 11.97%-nə bərabərdir. Ötən ilin eyni dövründə isə bu göstərici 2 milyard 511 milyon 338 min ABŞ dolları (ümumi idxalın 13.38%-i) olub. İllik idxal dəyərində Aİ ölkələri üzrə 25 milyon 667 min ABŞ dolları həcmində artım qeydə alınıb.

В период с января по ноябрь текущего года товарооборот между Азербайджаном и странами Европейского Союза (ЕС) составил 18 миллиардов 715 миллионов 754 тысячи долларов США.
Valyuta.az со ссылкой на Государственный таможенный комитет сообщает, что за этот период экспорт в страны ЕС достиг объема 16 миллиардов 178 миллионов 748 тысяч долларов США, что составляет 69,14% от общего объема экспорта.
Для сравнения, в аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 15 миллиардов 253 миллиона 217 тысяч долларов США (62,67% от общего экспорта). Таким образом, год к году экспорт в страны ЕС вырос на 925 миллионов 531 тысячу долларов США.
Что касается импорта, то за январь-ноябрь текущего года объем импорта из стран ЕС составил 2 миллиарда 537 миллионов 5 тысяч долларов США, что равняется 11,97% от общего объема импорта. В аналогичном периоде прошлого года этот показатель был равен 2 миллиардам 511 миллионам 338 тысяч долларов США (13,38% от общего импорта). За год по странам ЕС отмечен рост стоимости импорта на 25 миллионов 667 тысяч долларов США.