Marşall adalarında dünyada ilk dəfə milli səviyyədə şərtsiz baza gəliri proqramı tətbiq olunub.
Proqram çərçivəsində Marşall adalarının hər bir sakini hər rübdə təxminən 200 ABŞ dolları alır. İlk ödənişlər ötən ayın sonunda həyata keçirilib. Vətəndaşlar vəsaiti onlar üçün ən uyğun formada almaq imkanına malikdirlər: bank hesabına köçürmə, çek vasitəsilə və ya hökumət tərəfindən dəstəklənən rəqəmsal pul kisəsi üzərindən blokçeyn əsaslı kriptovalyuta şəklində.
Marşall adalarının maliyyə naziri Devid Polun sözlərinə görə, rübdə adambaşına 200 dollar ödəniş insanların işləməkdən imtina etməsinə səbəb olmayacaq və eyni zamanda vətəndaşların mənəvi ruhunu yüksəldəcək. O vurğulayıb ki, bu ödənişlər hökumətin yaşayış xərclərinin artımını azaltmaq və miqrasiyanı məhdudlaşdırmaq məqsədi daşıyan tədbirləri sırasına daxildir.
Marşall adaları Sakit okeanda, Havay adaları ilə Avstraliya arasında yerləşən arxipelaqdır və təxminən 42 min nəfər əhalisi var. Şərtsiz baza gəliri proqramı ABŞ ilə imzalanmış saziş çərçivəsində yaradılmış xüsusi fond hesabına maliyyələşdirilir. Həmin saziş, digər məsələlərlə yanaşı, Vaşinqtonun onilliklər ərzində Marşall adaları ərazisində apardığı nüvə sınaqlarına görə kompensasiya mexanizmini də nəzərdə tutur.

В Маршалловых Островах впервые в мире внедрена программа безусловного базового дохода на национальном уровне.
Об этом сообщает британская газета The Guardian.
В рамках программы каждый житель Маршалловых Островов ежеквартально получает примерно 200 долларов США. Первые выплаты были осуществлены в конце прошлого месяца. Граждане имеют возможность получать средства в наиболее удобной для них форме: перевод на банковский счет, чек или в виде блокчейн-основной криптовалюты через цифровой кошелек, поддерживаемый правительством.
По словам министра финансов Маршалловых Островов Дэвида Пола, выплата в размере 200 долларов на человека в квартал не приведет к отказу людей от работы и одновременно улучшит моральный дух граждан. Он подчеркнул, что данные выплаты являются частью мер правительства, направленных на снижение роста расходов на проживание и ограничение миграции.
Маршалловы Острова — архипелаг в Тихом океане, расположенный между Гавайскими островами и Австралией, с населением около 42 тысяч человек. Программа безусловного базового дохода финансируется из специального фонда, созданного в рамках соглашения с США. Это соглашение, помимо прочего, предусматривает механизм компенсации за ядерные испытания, проводившиеся Вашингтоном в течение десятилетий на территории Маршалловых Островов.