Amerikanın “SpaceX” şirkəti 30 milyard dollardan artıq məbləğdə ilkin səhmlərin yerləşdirilməsi - İPO həyata keçirmək niyyətindədir və bu, rekord göstərici ola bilər.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə məlumatı “Bloomberg” mənbələrə istinadən yayıb.
Bildirilir ki, şirkət öz dəyərini 1,5 trilyon dollar həcmində qiymətləndirməyi planlaşdırır.
Agentliyin məlumatına görə, “SpaceX” rəhbərliyi və məsləhətçiləri şirkəti 2026-cı ilin ortası–sonu aralığında birjaya çıxarmağı hədəfləyir. Mənbələrdən biri bildirib ki, İPO tarixi “bazar konyunkturası və digər amillərdən” asılı olaraq dəyişə və hətta 2027-ci ilə keçirilə bilər.
“Bloomberg”in iki mənbəsinin sözlərinə görə, “SpaceX” cəlb ediləcək vəsaitin bir hissəsini kosmosda data-mərkəzlərin yaradılmasına yönəltməyi planlaşdırır, o cümlədən bunun üçün tələb olunan çiplərin alınması nəzərdə tutulur. Şirkətin gəlirlərinin 2025-ci ildə təxminən 15 milyard dollar, 2026-cı ildə isə 22–24 milyard dollar olacağı gözlənilir. Mənfəətin əsas hissəsini “Starlink” peyk rabitəsi təmin edir.
“SpaceX” 2002-ci ildə təsis olunub, lakin indiyədək birjada səhmlərini yerləşdirməyib. Şirkət kommersiya peyk operatorları və “NASA” daxil olmaqla dövlət agentliklərinin missiyalarını yerinə yetirir. Ötən həftə ABŞ mediası şirkətin investorlarına 2026-cı ilin ikinci yarısında mümkün İPO barədə məlumat verdiyini yazmışdı.

Американская компания SpaceX намерена провести первичное размещение акций (IPO) на сумму более 30 миллиардов долларов, что может стать рекордным показателем.
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на источники Bloomberg.
Сообщается, что компания планирует оценить свою стоимость в размере 1,5 триллиона долларов.
По данным агентства, руководство SpaceX и консультанты ставят целью вывести компанию на биржу в период с середины до конца 2026 года. Один из источников отметил, что дата IPO может измениться и даже быть перенесена на 2027 год в зависимости от "конъюнктуры рынка и других факторов".
По словам двух источников Bloomberg, SpaceX планирует направить часть привлечённых средств на создание дата-центров в космосе, в том числе на закупку необходимых чипов. Ожидается, что доходы компании в 2025 году составят около 15 миллиардов долларов, а в 2026 году – 22–24 миллиарда долларов. Основную часть прибыли обеспечивает спутниковая связь Starlink.
SpaceX была основана в 2002 году, но до настоящего времени не размещала свои акции на бирже. Компания выполняет миссии коммерческих спутниковых операторов и государственных агентств, включая NASA. На прошлой неделе СМИ США сообщили, что компания информировала своих инвесторов о возможном IPO во второй половине 2026 года.