Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və istifadəsi üzrə tələblərin pozulmasına görə cərimələr kəskin artırılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu və Mədəniyyət komitələrinin birgə keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan "Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında" qanuna təklif edilən dəyişiklikdə yer alıb.
Təklifə əsasən, tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və istifadəsi üzrə tələblərin pozulmasına görə fiziki şəxslər 700 manat, vəzifəli şəxslər 1000 manat, hüquqi şəxslər 3000 manat məbləğində cərimə ediləcək.
Bundan əvvəl isə adıçəkilən qanun pozuntularına görə, xəbərdarlıq edilir və ya fiziki şəxslər 50 manatdan 100 manatadək, vəzifəli şəxslər 250 manatdan 300 manatadək, hüquqi şəxslər 1500 manatdan 2000 manatadək məbləğdə cərimə edilirdi.

Штрафы за нарушение требований по охране и использованию памятников истории и культуры резко увеличиваются.
По сообщению Valyuta.az, это предусмотрено в предложенных изменениях к закону "Об охране памятников истории и культуры", обсуждавшихся на совместном заседании Комитетов по правовой политике и государственному строительству и по культуре Милли Меджлиса.
Согласно предложению, за нарушение требований по охране и использованию памятников истории и культуры физические лица будут оштрафованы на сумму 700 манатов, должностные лица — на 1000 манатов, юридические лица — на 3000 манатов.
Ранее за указанные нарушения в законе предусматривалось предупреждение или штрафы в размере от 50 до 100 манатов для физических лиц, от 250 до 300 манатов для должностных лиц и от 1500 до 2000 манатов для юридических лиц.