ABŞ səhm fondlarına 13 noyabra qədər olan həftədə investorlar tərəfindən rekord məbləğdə vəsait yatırılıb.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, bu vəziyyət, Donald Trampın yenidən prezident seçiləcəyi ehtimalının ABŞ korporativ gəlirlərinə müsbət təsir göstərəcəyinə dair nikbinliklə izah olunur.
LSEG*-in məlumatına əsasən, bu həftə ərzində ABŞ səhm fondlarına ümumilikdə 37,37 milyard dollar məbləğində vəsait yönəldilib. Bu göstərici 2014-cü ildən bəri ən yüksək həftəlik nəticədir.
İnvestorlar düşünürlər ki, Trampın siyasəti ABŞ şirkətlərini daha aşağı vergilər, az tənzimləmə və sənaye sahəsində birləşmələrlə gücləndirəcək.
Kiçik kapital fondları 7,43 milyard dollarla dörd ayın ən yüksək göstəricisini əldə edib. Böyük kapital fondlarına isə 18,89 milyard dollar yatırılıb ki, bu da son altı həftənin ən böyük nəticəsidir. Orta kapital fondlarına 633 milyon dollar, çoxseqmentli fondlara isə 2,66 milyard dollar əlavə edilib.
Maliyyə sektoruna yönəldilən 4,42 milyard dollar son 10 ilin ən böyük göstəricisidir. Bundan başqa, sənaye və qeyri-zəruri istehlak malları sektorlarına müvafiq olaraq 1,28 milyard dollar və 453 milyon dollar sərmayə yatırılıb.
ABŞ istiqraz fondlarına isə 5,71 milyard dollar cəlb edilib. Bu, ardıcıl olaraq 24-cü həftədə də yüksək tələbatın davam etdiyini göstərir. Sabit gəlirli fondlar və kredit iştirak fondları müvafiq olaraq 2,5 milyard dollar və 2,15 milyard dollar toplayıb.
Həmçinin, investorlar ardıcıl ikinci həftədə 76,56 milyard dollar həcmində pul bazarı fondları alışı həyata keçiriblər.
İZAH:
*LSEG (London Stock Exchange Group) — Böyük Britaniyada yerləşən, dünya üzrə maliyyə bazarları üçün infrastruktur və xidmətlər təklif edən aparıcı bir qrupdur. Bu qrup London Fond Birjasını (London Stock Exchange) idarə etməklə yanaşı, maliyyə məlumatlarının, ticarət texnologiyalarının və indekslərin təmin edilməsində də ixtisaslaşıb.
LSEG həmçinin Refinitiv (//eikon.refinitiv.com/) kimi geniş məlumat platformalarına sahibdir, bu da maliyyə bazarlarında analiz və ticarət üçün məlumat təmin edir. Şirkət dünya üzrə investisiya, ticarət və risk idarəetməsi proseslərinə dəstək verir.
Beləliklə, bu xəbərdə LSEG-in təqdim etdiyi məlumatlar, qrupun maliyyə bazarlarından topladığı statistikaya əsaslanır.