Makron Ukraynaya 2 mlrd. avro dəyərində əlavə yardım ediləcəyini açıqlayıb
Fransa prezidenti Emmanuel Makron ukraynalı həmkarı Volodimir Zelenskini Ukraynaya uzunmüddətli təhlükəsizlik zəmanətləri verməyə hazır olan 31 ölkədən ibarət "Könüllülər koalisiyası"nın sammitinə hazırlıq çərçivəsində Parisdə qəbul edib.
Makron Ukraynaya 2 milyard avro dəyərində əlavə hərbi yardım vəd edib.
Bu açıqlama Ukraynanın uzunmüddətli təhlükəsizliyinə həsr olunmuş beynəlxalq sammitdən əvvəl, çərşənbə axşamı Parisdə keçirilən mətbuat konfransı zamanı verilib.
Yeni yardım paketi "Milan" tank əleyhinə raketləri, "Mirage" döyüş təyyarələri üçün "MICA" raketləri, "Mistral" hava hücumundan müdafiə sistemləri, zirehli texnikalar, sursat və pilotsuz uçuş aparatları daxil olmaqla müxtəlif hərbi texnikanı əhatə edir.
Makron həmçinin qeyd edib ki, Parisdə keçiriləcək sammit zamanı "Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin gələcək strukturu" müzakirə olunacaq.
Görüşlərin əsas məqsədi Ukraynanın yeni hücumlara qarşı dayanıqlığını artırmaq və uzunmüddətli təhlükəsizliyini təmin etməkdir.
Sülhməramlı qüvvələrin yerləşdirilməsi məsələsinə də toxunan Makron bildirib ki, bu qüvvələr ön cəbhədə yerləşməyəcək.
Fransa prezidentinin sözlərinə görə, əsas prioritet Ukrayna ordusunun gücləndirilməsidir. Sülhməramlı qüvvələrin arxa cəbhədə yerləşdirilməsi isə ikinci dərəcəli tədbir kimi nəzərdən keçirilə bilər. Bu qüvvələr "strateji şəhərlərdə" və ya "baza ərazilərində" yerləşdirilə bilər.
Makronla birgə çıxış edən "Zelenski" ABŞ-ın atəşkəsin təmin olunması istiqamətində qətiyyət nümayiş etdirəcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Makron Rusiyaya qarşı sanksiyaların yüngülləşdirilməsi ideyasını rədd edərək bunu "çox tez" adlandırıb.
“Güc yolu ilə əldə edilən sülh sanksiyaların ləğvi ilə bağlı deyil. Sanksiyaların ləğvi yalnız Rusiyanın beynəlxalq hüquqa əməl etməyi seçməsindən asılıdır”, – deyə Makron keçmiş "Tramp administrasiyası"na eyham vurub.
Qeyd edək ki, çərşənbə axşamı ABŞ Rusiyanın kənd təsərrüfatı ticarətini hədəf alan sanksiyaları yüngülləşdirəcəyini açıqlayıb.
Bununla belə, Zelenski Rusiyaya qarşı sanksiyaların gücləndirilməsinin vacibliyini bir daha vurğulayıb.
“Rusiyaya qarşı sanksiyalar qüvvədə qalmalı və gücləndirilməlidir”, – deyə o bildirib və əlavə edib: “yalnız gücə əsaslanan diplomatiya effektiv ola bilər”.