Milyarder 2 aylıq həbs edildi
Rusiyalı milyarder Vadim Moşkoviç iri miqyaslı dələduzluq şübhəsi ilə saxlanıldıqdan sonra Moskva məhkəməsi tərəfindən iki aylıq həbsdə saxlanılmasına qərar verilib. Bu, Rusiyada son illərdə yüksək profilli biznesmenlər arasında baş verən ən böyük həbslərdən biri kimi qiymətləndirilir.
Valyuta.Az "Reuters"ə istinadla xəbər verir ki, "Forbes"ə görə, 2,7 milyard dollar sərvəti olan Moşkoviç Moskvanın Meşçanski məhkəməsində şüşə qəfəsdə, qandallı halda, əlində Devid İqlmanın "Beyin" adlı kitabı və bir butulka su ilə görünüb.
Məhkəmə sənədlərində bildirilir ki, Moşkoviç iri miqyaslı dələduzluqda ittiham olunur və təqsirli bilinərsə, onu 10 ilədək həbs cəzası gözləyir. O, özünü təqsirli hesab etməyib.
Moskva məhkəməsinin məlumatına görə, "Rusagro"nun qurucusu Vadim Moşkoviç istintaq təcridxanasına göndərilib. Onun vəkillərinin ev dustaqlığı və ya girovla azadlığa buraxılması ilə bağlı müraciətləri isə məhkəmə tərəfindən rədd edilib.
Post-sovet dövrünün qarışıqlığında kompüter satışı ilə biznesə başlayan və daha sonra Rusiyanın ən güclü aqrar şirkətlərindən birini quran Moşkoviçin həbsi ölkənin biznes elitasında sarsıntı yaradıb.
Kreml isə bu məsələ ilə bağlı heç bir şərh verməyib.
Bu həbsi Rusiyada yüksək profilli biznesmenin həbsi baxımından son dəfə 2018-ci ildə Summa nəqliyyat və logistika qrupunun qurucusu Ziyavudin Maqomedovun və 2014-cü ildə AFK Sistemanın səhmdarı Vladimir Yevtuşenkovun ev dustaqlığına alınmasından sonra ən mühüm hadisə hesab etmək olar.
Moskva Birjasının məlumatına əsasən, şəkər, donuz əti, yağ və piy istehsalı üzrə Rusiyanın aparıcı şirkəti olan "Rusagro"nun bazar kapitallaşması xəbər yayıldıqdan sonra iki gün ərzində üçdəbir azalıb.
Kommersant qəzeti yazır ki, Federal Təhlükəsizlik Xidməti (FSB) və korrupsiyaya qarşı mübarizə idarəsinin əməkdaşları Moskva və digər şəhərlərdə şirkət ofislərində, eləcə də yüksək vəzifəli menecerlərin evlərində axtarış aparıb, sənədləri, telefonları və serverləri götürüblər.
Həbsin konkret səbəbləri açıqlanmasa da, aparıcı Rusiya KİV-ləri qeyd edir ki, Moşkoviç 2018-ci ildə "Rusagro" tərəfindən aktivləri alınmış iri bitki yağı və piy təchizatçılarından birinin qurucuları ilə uzunmüddətli hüquqi mübahisədə olub.
Bu il "Rusagro" Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Kiprdə qeydiyyatda olan ana şirkətinə qarşı məhkəmə iddiasından sonra öz hüquqi ünvanını Kiprdən Rusiyaya dəyişib.
"Rusagro" çərşənbə günü yaydığı açıqlamada bir neçə ofisində axtarış aparıldığını təsdiqləyib, lakin əməliyyatın şirkətin mövcud fəaliyyəti ilə əlaqəli olmadığını bildirib.
Açıqlamada şirkətin bütün fəaliyyətlərinin əvvəlki kimi davam etdiyi və bütün öhdəliklərin yerinə yetirildiyi qeyd olunub: İşimizin şəffaflığına əminik və prosedurların tezliklə tamamlanacağına ümid edirik.
Avropa İttifaqı 2022-ci ildə Moşkoviçi sanksiya siyahısına salıb. Buna səbəb onun Rusiyanın Ukraynaya hərbi müdaxiləsi başladığı gün prezident Vladimir Putinlə keçirilən iş adamları görüşündə iştirak etməsi olub. Avropa İttifaqı bəyan edib ki, onun həm Rusiya, həm də Kipr pasportları var.
Sanksiyalardan sonra Moşkoviç 2022-ci ildə "Rusagro"nun idarə heyətinin sədrliyindən istefa verib və şirkətdəki payını 50 faizdən aşağı salıb. "Rusagro" Qərb sanksiyalarına məruz qalmayan yeganə böyük Rusiya aqrar şirkətidir.
2024-cü ildə Rusiya Dövlət Dumasının bir qrup deputatı şirkətin Kiprdə qeydiyyatda olması səbəbindən Ədliyyə Nazirliyinə müraciət edərək Moşkoviçin xarici agent kimi tanınmasını tələb edib. Bu status, adətən, müxalifət fəallarına verilir.