Nyu York ştatının baş auditoru Tomas Dinapolinin ofisinin məlumatına görə, ümumi bonus fondu 47,5 milyard dollara çataraq ötən illə müqayisədə 34% artıb və yeni bir rekorda imza atıb. Həmçinin işçilərə ödənilən bonusların orta məbləği də 31,5% artaraq 244 700 dollarla yeni rekord müəyyən edib.
Valyuta.Az-ın "CNN"ə istinadən verdiyi xəbərə əsasən, Dinapoli bildirib ki, bu yüksək bonuslar "Wall Street"də ötən il qeydə alınan 90%-lik mənfəət artımının nəticəsidir: “Rekord səviyyəli bonus fondu, 2024-cü ildə 'Wall Street'in çox güclü maliyyə göstəricilərinə malik olduğunu əks etdirir. Bu cür maliyyə bazarı gücü Nyu Yorkun iqtisadiyyatı və büdcə sabitliyi üçün müsbət xəbərdir, çünki bu sahə əhəmiyyətli vergi gəlirləri yaradır”.
Bu rekord göstəricilər nominal dəyərlər üzrə hesablanıb. İnflyasiyaya uyğunlaşdırıldıqda, 2006-cı il hələ də lider olaraq qalır. Həmin il bonus fondu 34,3 milyard dollar olmuş və orta bonus 191 400 dollar təşkil etmişdi. Bu məbləğ ABŞ Əmək Statistikası Bürosunun inflyasiya kalkulyatoruna əsasən, 2025-ci ilin dəyərlərinə uyğun olaraq 307 000 dollardan çox edir.
Rekord olub-olmamasından asılı olmayaraq, "Wall Street"də ödənilən orta bonus hələ də ABŞ-də ortalama bir ailənin gəlirini xeyli üstələyir. Bu il bu göstərici ABŞ Əhalinin Siyahıyaalınması Bürosunun 2023-cü il üçün açıqladığı 80 610 dollarlıq bir ailənin orta gəlirindən üç dəfə yüksək olub.
Dinapolinin təxminləri 2024-cü ildə görülən işlər üçün ödənilmiş nağd bonuslar və əvvəlki illər üçün təxirə salınmış, lakin ötən il nağdlaşdırılmış bonuslar üzərindəki vergi tutmaları əsasında hazırlanıb. Lakin bu hesablamalara səhmlər və digər təxirə salınmış ödəniş formaları daxil edilməyib, çünki onlar üzrə hələ vergi tutulmayıb.
"Wall Street"in uğuru Nyu Yorku da zənginləşdirir
Qiymətli kağızlar sənayesində çalışan işçilərin Nyu York şəhərindəki payı əvvəlki illərlə müqayisədə azalsa da — 1990-cı ildə bu rəqəm 33% olduğu halda, indi 18%-dir — bu göstərici hələ də ABŞ ştatları arasında ən yüksək pay olaraq qalır. Dinapolinin ofisinin məlumatına görə, bu işçilər şəhər və ştat iqtisadiyyatına mühüm töhfə verirlər, çünki şəhərdəki hər 11 işdən biri bilavasitə və ya dolayı olaraq bu sənayeyə bağlıdır.
Dinapoli əlavə edib ki, "Wall Street" Nyu York ştatında toplanan vergilərin 19%-ni, şəhər üzrə isə 7%-ni təmin edir. Əvvəlki illə müqayisədə bu il verilən bonusların təkcə 600 milyon dollar əlavə ştat gəliri və 275 milyon dollar əlavə şəhər gəliri gətirəcəyi proqnozlaşdırılır.
O həmçinin qeyd edib ki, "Wall Street" şəhərin ümumi iqtisadi fəaliyyətinin təxminən 18%-ni təşkil edir və Nyu York şəhərində ofislərə qayıdış göstəricisi ən yüksək olan sektorlardan biridir.
2024-cü ildə böyük mənfəətlər. Bəs bu il nə gözlənilir?
Gələcəklə bağlı Dinapoli bildirib: “Federal səviyyədə baş verən əhəmiyyətli siyasət dəyişiklikləri fonunda iqtisadiyyatda artan qeyri-müəyyənlik, 2025-ci ildə qiymətli kağızlar sənayesinin bəzi sahələrində perspektivləri zəiflədə bilər”.
Dinapoli konkret olaraq hansı siyasət dəyişikliklərini nəzərdə tutduğunu açıqlamasa da, prezident Donald Trampın mübahisəli tariflərinin qeyri-sabit şəkildə tətbiqi və ABŞ-nin müttəfiqləri ilə münasibətlərində yaratdığı qarışıqlıq biznes dünyasında və investorlar arasında qeyri-müəyyənlik yaradıb. Bunun nəticəsində iqtisadiyyata olan istehlakçı inamı 2021-ci ilin yanvarından bəri ən aşağı səviyyəyə düşüb.
Bu məlumatlar yalnız Nyu York şəhərində yerləşən qiymətli kağızlar firmalarının işçilərinə ödənilən bonuslara aiddir və ABŞ üzrə ümumi vəziyyəti əks etdirmir.