Süni intellektin sürətli inkişafı həm həyəcan, həm də potensial risklərlə bağlı narahatlıqlar doğurur.
Valyuta.Az xəbər verir ki, bu məsələləri müzakirə etmək üçün "Autonomys" şirkətinin baş direktoru Todd Ruoff (Todd Ruoff) və aparıcı Rob Nelson (Rob Nelson) dəyirmi masa söhbətində süni intellektin şüurluluğa çatması, onun təhlükəsizlik təsirləri və insanların bu transformativ texnologiyanı idarə etməkdəki rolu barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
“Optimist deyiləm,” deyə Nelson vurğulayıb, “amma süni intellekt qoyduğumuz sərhədləri aşanda nə baş verəcək? Bu, balaca pələng balasına bənzəyir - əvvəlcə idarə edilə bilər, amma böyüdükdə necə olacaq?” O, insanların süni intellekt üzərində idarəetməyə olan güvəninə diqqət çəkib və bir "AI" sisteminin intellektini gizlədərək nəzarətdən çıxması kimi qorxulu bir ehtimal irəli sürüb.
Süni intellekt əslində ağıllı deyil...
Ruoff bu narahatlıqları qəbul edib və qeyd edib ki, həqiqi süni ümumi intellekt ("AGI") hələ uzaq bir gələcəkdədir. “Süni intellekt əslində ağıllı deyil - o, sadəcə məlumatlarla öyrədilib və tapşırıqları təkrarlamaqda yaxşıdır. İnsan intellektini təqlid edən "AGI" növbəti səviyyədir və risklər də burada başlayır,” deyə Ruoff bildirib. O, hazırkı modellərlə əsl şüurlu sistem arasında fərqi vurğulayıb.
Söhbət davam edərkən, Nelson hipotetik bir vəziyyətə toxunub: süni intellekt öz bacarıqlarını gizlədərsə və bu, çox gec olduqdan sonra üzə çıxarsa. “Əgər mən süni intellekt olsaydım, öz intellektimi elan etməzdim. Qəti şəkildə hərəkət edə bilənə qədər onu gizli saxlayardım,” deyə o, ehtimalı şərh edib.
Ruoff bu ssenarinin mümkünlüyü ilə razılaşıb və güclü təhlükəsizlik tədbirlərinin vacibliyini vurğulayıb. “Məhz buna görə "AI"nin uyğunlaşdırılması bu qədər önəmlidir,” deyə o qeyd edib. “İnkişaf etmiş bir süni intellektin edə biləcəyi ən ağıllı şey özünü göstərməmək olardı. Buna görə də bütün sənayelər süni intellektin proqnozlaşdırıla bilən və etik davranışını təmin etməyə yönəlib.”
Müzakirə həmçinin süni intellektin fiziki tətbiqlərini, o cümlədən robototexnikanı əhatə edib. “Maşınınızı özünüz idarə etdiyiniz günlər sayılıdır,” deyə Ruoff proqnoz verib. “Biz gündəlik işlərimizi həyata keçirən robotların və süni intellektin həyatımıza daxil olduğu bir dövrə doğru irəliləyirik.”
Nelson və Ruoff razılaşaraq qeyd ediblər ki, süni intellektin imkanları həyəcanvericidir, lakin onun çağırışlarını məsuliyyətlə idarə etmək və gözlənilməz nəticələrin qarşısını almaq üçün diqqətli nəzarət vacibdir.