"Dövlət proqramı çərçivəsində güzəştli maliyyələşmə alətlərinin əhatə dairəsi genişləndiriləcək"
Bakıda keçirilən “X Beynəlxalq Maliyyə və Bankçılıq Sammiti”ndə Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Zakir Nuriyev çıxış edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Zakir Nuriyev çıxışı zamanı rəqəmsal transformasiya, ödəniş sistemlərində innovativ texnologiyaların tətbiqi və Türk dövlətləri arasında maliyyə inteqrasiyasının perspektivləri barədə danışıb.
O bildirib ki, rəqəmsal transformasiyanın sürətlənməsi, ani ödəniş sistemlərinin genişlənməsi, rəqəmsal bankçılıq və innovativ maliyyə həlləri Türk dövlətləri arasında maliyyə əməkdaşlığının inkişafı üçün yeni imkanlar yaradır.
Çıxış zamanı Azərbaycan bank sektorunun son göstəriciləri də təqdim olunub. Qeyd edilib ki, 2026-cı ilin aprel ayında bank sektorunun aktivləri ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5 faiz artaraq 57,4 milyard manata çatıb. Bank sektorunun kredit portfeli isə 8,9 faiz artaraq 36 milyard manat təşkil edib.
Zakir Nuriyev aqrar sektorun maliyyələşdirilməsinin genişləndirilməsinin dövlət prioritetlərindən biri olduğunu vurğulayaraq bildirib ki, kənd təsərrüfatı və balıqçılıq sahələrinin inkişafına dair dövlət proqramı çərçivəsində aqrar kreditlər, sığorta mexanizmləri və güzəştli maliyyələşmə alətlərinin əhatə dairəsi genişləndiriləcək.
Tədbirdə bank sektorunun resurs bazasının gücləndiyi də diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, depozit portfeli illik müqayisədə 2,8 faiz artaraq 37,8 milyard manata, fiziki şəxslərin depozitləri isə 18,7 faiz artaraq 17,3 milyard manata yüksəlib. Bununla yanaşı, depozitlər üzrə dollarlaşma səviyyəsinin azalması milli valyutaya və bank sisteminə etimadın artmasının göstəricisi kimi qiymətləndirilib.

Президент Ассоциации банков Азербайджана Закир Нуриев выступил на проходящем в Баку «X Международном саммите по финансам и банковскому делу».
Как сообщает Valyuta.az, в своем выступлении Закир Нуриев затронул вопросы цифровой трансформации, внедрения инновационных технологий в платежные системы, а также перспективы финансовой интеграции между тюркскими государствами.
По его словам, ускорение цифровой трансформации, расширение систем мгновенных платежей, развитие цифрового банкинга и инновационных финансовых решений создают новые возможности для укрепления финансового сотрудничества между тюркскими государствами.
В ходе выступления также были представлены последние показатели банковского сектора Азербайджана. Отмечалось, что в апреле 2026 года активы банковского сектора увеличились на 5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и достигли 57,4 млрд манатов. Кредитный портфель банковского сектора вырос на 8,9% и составил 36 млрд манатов.
Закир Нуриев подчеркнул, что расширение финансирования аграрного сектора является одним из государственных приоритетов. По его словам, в рамках государственной программы по развитию сельского хозяйства и рыбоводства будет расширен охват аграрных кредитов, страховых механизмов и инструментов льготного финансирования.
На мероприятии также было отмечено укрепление ресурсной базы банковского сектора. Сообщалось, что депозитный портфель увеличился на 2,8% в годовом выражении и достиг 37,8 млрд манатов, тогда как объем депозитов физических лиц вырос на 18,7% — до 17,3 млрд манатов. Кроме того, снижение уровня долларизации депозитов было оценено как показатель роста доверия к национальной валюте и банковской системе.