Bakıda "Beynəlxalq Maliyyə və Bankçılıq Sammiti 2026" keçirilir
Maliyyə sektorunun aparıcı nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə regional xarakter daşıyan platformaların ortaq məqsədlərə çatmaq üçün vacib rolu və bu cür müzakirələrin ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun artmasına verdiyi töhfələr diqqətə çatdırılıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, sammit zamanı maliyyə-bank sektorunun gələcək inkişaf istiqamətləri, rəqəmsal transformasiya prosesi, qarşıda duran əsas qlobal çağırışlar və kiber-təhlükəsizlik məsələləri barədə geniş müzakirələr aparılıb.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin üzvü Vüsal Xəlilov çıxışında maliyyə sektorunun inkişafında şəffaflıq və effektiv kommunikasiyanın rolunu vurğulayıb. O bildirib ki, hazırda sektor qarşısında duran ən böyük iki çağırış məhz xərclərin optimallaşdırılması və dələduzluq halları ilə mübarizədir.
Tədbirdə nağdsız ödənişlər sektorunda təsərrüfat subyektlərinin xərclərinin azaldılması istiqamətində görülən işlərə də toxunulub. Qeyd olunub ki, beynəlxalq kart təşkilatları ilə aparılan intensiv müzakirələr nəticəsində Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin qərarı ilə interchange haqlarının yuxarı həddi 0.25%-ə qədər aşağı salınıb və bu yenilik cari ilin iyun ayından qüvvəyə minəcək.
Sammitdə rəqəmsal ödəniş infrastrukturunun genişləndirilməsini əks etdirən statistik göstəricilər də iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Bildirilib ki, cəmi bir il öncə milli ödəniş sistemində ani ödənişlərin payı cəmi 2.4% təşkil edirdisə, cari ilin may ayında bu göstərici kəskin artaraq 54%-ə çatıb. Həmçinin ölkədaxili emal olunan və ən ucuz ödəniş növü hesab edilən AzQR sisteminin infrastruktur olaraq daha da genişləndiriləcəyi vurğulanıb.
Kiber-təhlükəsizlik və dələduzluq təhdidləri ilə bağlı kompleks tədbirlərin görüldüyünü deyən AMB rəsmisi ilin sonunadək bazara yeni idarəetmə qaydalarının tətbiq olunacağını bildirib. Eyni zamanda, Mərkəzi Bankın nəzdində fəaliyyət göstərən FinCERT mərkəzinin beynəlxalq akkreditasiyanı uğurla keçərək qlobal FIRST təşkilatına tam hüquqlu üzv qəbul edilməsi mühüm nailiyyət kimi qiymətləndirilib.
Təqdimat zamanı süni intellekt və rəqəmsallaşmanındövlət siyasətində prioritet istiqamət olduğu xatırladılıb, Mərkəzi Bankın daxili proseslərində, xüsusən də təhlükəsiz məhsul yaradılmasında bu texnologiyalardan aktiv istifadə edildiyi diqqətə çatdırılıb. Vüsal Xəlilov vurğulayıb ki, qlobal trendlər artıq mərkəzi bankların yalnız ənənəvi requlyator deyil, rəqəmsal maliyyə ekosisteminiquran əsas qurum kimi çıxış etdiyini göstərir və bütün tərəfdaşları bu ekosistemin formalaşmasındayaxından iştirak etməyə çağırıb.

В Баку проходит Международный финансово-банковский саммит 2026.
На мероприятии с участием ведущих представителей финансового сектора была отмечена важная роль региональных платформ в достижении общих целей, а также вклад подобных обсуждений в укрепление международного авторитета страны.
Как сообщает Valyuta.az, в ходе саммита прошли широкие обсуждения будущих направлений развития финансово-банковского сектора, процесса цифровой трансформации, основных глобальных вызовов и вопросов кибербезопасности.
Член правления Центрального банка Вюсал Халилов в своём выступлении подчеркнул роль прозрачности и эффективной коммуникации в развитии финансового сектора. Он отметил, что двумя крупнейшими вызовами, стоящими перед сектором, являются оптимизация расходов и борьба с мошенничеством.
На мероприятии также были затронуты меры по снижению расходов хозяйствующих субъектов в сфере безналичных платежей. Было отмечено, что в результате интенсивных обсуждений с международными карточными организациями решением правления Центрального банка верхний предел interchange-комиссий был снижен до 0,25%, и это нововведение вступит в силу с июня текущего года.
Участникам саммита также были представлены статистические показатели, отражающие расширение инфраструктуры цифровых платежей. Было заявлено, что всего год назад доля мгновенных платежей в национальной платёжной системе составляла лишь 2,4%, тогда как в мае текущего года этот показатель резко вырос и достиг 54%. Также подчёркнуто, что инфраструктура AzQR, обрабатываемая внутри страны и считающаяся самым дешёвым видом платежей, будет и дальше расширяться.
Представитель ЦБА, говоря о комплексных мерах против угроз кибербезопасности и мошенничества, сообщил, что до конца года на рынке будут внедрены новые правила управления. Кроме того, успешное прохождение международной аккредитации центром FinCERT, действующим при Центральном банке, и его принятие в глобальную организацию FIRST в качестве полноправного члена было оценено как важное достижение.
В ходе презентации было напомнено, что искусственный интеллект и цифровизация являются приоритетными направлениями государственной политики. Также было отмечено, что Центральный банк активно использует эти технологии во внутренних процессах, особенно при создании безопасных продуктов. Вюсал Халилов подчеркнул, что глобальные тренды показывают: центральные банки уже выступают не только традиционными регуляторами, но и ключевыми институтами, формирующими цифровую финансовую экосистему. Он призвал всех партнёров активно участвовать в создании этой экосистемы.