2025-ci ilin yanvar-fevral aylarında külək elektrik stansiyalarının istehsalında kəskin azalma müşahidə olunub.
Valyuta.Az xəbər verir ki, sözügedən dövrdə 3,4 mln. kVt.s elektrik enerjisi istehsal olunub ki, bu da öncəki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 63.8 % daha azdı.
Su və günəş elektrik stansiyalarının istehsalında isə artım qeydə alınıb.
Belə ki, su elektrik stansiyalarında 407,9 mln. kVt.s elektrik enerjisi istehsal olunub. 2024-cü ilin cari dövrü ilə müqayisədə istehsal 55.3 % artıb.
Günəş elektik stansiyalarında isə bu ilin ilk 2 ilində 43,3 mln. kVt.s elektrik enerjisi istehsal olunub ki, bu da əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 47.3 % daha çoxdu.
Ümumilikdə isə elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sektorunda 2025-сi ilin yanvar-fevral aylarında 684,2 milyon manat dəyərində məhsul istehsal olunmuş və xidmətlər göstərilib.
Su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sektorunda istehsal edilmiş məhsulların həcmi 94,4 milyon manat təşkil edib.