Türkiyədə gecə bank kartlarından pul çıxarmağa məhdudiyyət qoyuldu
Türkiyənin Bank Tənzimləməsi və Nəzarəti Agentliyi gecə saatlarında kredit kartlarından nağd pul çıxarılmasına məhdudiyyətlər tətbiq edib.
Valyuta.az "Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, buna səbəb bank sistemlərinə edilən kiberhücumların və dələduzluq hallarının artması olub.
Yeni qaydalara əsasən, axşam saat 22:00-dan səhər saat 06:00-dək kredit kartından nağd pul çıxarmaq üçün şəxsiyyətin təsdiqlənməsi tələb olunacaq. Belə ki, kartda ID-çip olmalı, istifadəçinin telefonu isə NFC texnologiyasını dəstəkləməlidir.
Digər hallarda nağd pul çıxarılması yalnız məhdudiyyətlərin aradan qaldırıldığı gündüz saatlarında mümkün olacaq.
Nəşrin yazdığına görə, kredit kartları limitlərinin artması və mobil bankçılığın yayılması ilə dələduzların istifadəçi hesablarını qıraraq gecə saatlarında əməliyyatlar həyata keçirməsi halları artıb. Yeni tədbirin bu cür halların qarşısını alacağı gözlənilir.

Ночные операции с кредитными картами под запретом: в Турции ввели новые меры безопасности
Агентство по регулированию и надзору банковской деятельности Турции ввело ограничения на снятие наличных с кредитных карт в ночное время.
Как сообщает Valyuta.Az, что причиной стали участившиеся кибератаки на банковские системы и случаи мошенничества.
Согласно новым правилам, с 22:00 до 06:00 для снятия наличных с кредитной карты потребуется подтверждение личности. То есть карта должна быть оснащена ID-чипом, а телефон пользователя поддерживать технологию NFC.
В остальных случаях снятие наличных будет возможно только в дневное время, когда ограничения сняты.
По данным издания, с ростом лимитов по кредитным картам и распространением мобильного банкинга увеличилось число случаев, когда злоумышленники, взламывая пользовательские аккаунты, проводят операции в ночное время. Ожидается, что новая мера поможет предотвратить такие нарушения.