Süni intellekt startapının sərmayəsi 60 milyon dollara çatdı
Valyuta.az xəbər verir ki, 2017-ci ildə təsis edilən "AUI"nin ümumi sərmayə məbləği 60 milyon dollara çatıb.
Şirkətin dəyəri isə 750 milyon dollar səviyyəsində qiymətləndirilir. Yeni cəlb edilən vəsait şirkətin fəaliyyətini genişləndirmək və əsas məhsulu olan "Apollo-1" modelinin inkişafını sürətləndirmək məqsədilə istifadə olunacaq.
"AUI" startapı Ohad Elxelo və Ori Kohen tərəfindən yaradılıb. Şirkət, böyük dil modellərinin öyrənmə və dil yaratma qabiliyyətlərini simvolik məntiqin qaydayönlü dəqiqliyi ilə birləşdirən neyro-simvolik modellər hazırlayır. Bu yanaşma süni intellektin yalnız mətn yaratmaqla kifayətlənməyib, mürəkkəb tapşırıqları təhlükəsiz, yoxlanıla bilən və qaydalara uyğun şəkildə yerinə yetirməsinə şərait yaradır.
"AUI"nin əsas məhsulu olan "Apollo-1" modelinin məqsədi tərtibatçılar və təşkilatlara sifarişlərin idarə olunması, sığorta əməliyyatları və pasiyent qeydiyyatı kimi çoxmərhələli prosesləri yerinə yetirə bilən danışıq agentləri hazırlamaq imkanı təqdim etməkdir. Modelin arxitekturası istifadəçidən gələn təbii dili sinir şəbəkələri vasitəsilə analiz edir, onu simvolik vəziyyətə çevirir və növbəti addımı əvvəlcədən müəyyən olunmuş qaydalar çərçivəsində təyin edir. Bu yanaşma süni intellektin təsadüfi deyil, məntiqi ardıcıllıq daxilində işləməsini təmin edir.
Şirkət səhiyyə, maliyyə, sığorta və pərakəndə kimi yüksək tənzimləmə tələbləri olan sahələrdə insanabənzər təbii danışıq qabiliyyətinə malik, eyni zamanda maşın səviyyəsində etibarlı qərarvermə imkanına sahib, nəzarət edilə bilən və izah oluna bilən süni intellekt köməkçiləri hazırlamağı qarşıya məqsəd qoyub.

Инвестиции в стартап AUI достигли 60 миллионов долларов
Как сообщает Valyuta.az, общий объем привлеченных средств компании, основанной в 2017 году, достиг 60 миллионов долларов.
Оценочная стоимость стартапа составляет около 750 миллионов долларов. Привлеченные средства будут направлены на расширение деятельности компании и ускорение развития ее основного продукта — модели Apollo-1.
Стартап AUI был основан Охадом Эльхело и Ори Коэном. Компания разрабатывает нейро-символические модели, которые объединяют способности крупных языковых моделей к обучению и генерации текста с логической точностью символического мышления. Такой подход позволяет искусственному интеллекту не только создавать текст, но и выполнять сложные задачи безопасно, проверяемо и в соответствии с заданными правилами.
Основная цель модели Apollo-1 — предоставить разработчикам и организациям возможность создавать разговорных агентов, способных выполнять многоэтапные процессы, такие как управление заказами, страховые операции или регистрация пациентов. Архитектура модели анализирует естественный язык пользователя с помощью нейронных сетей, преобразует его в символическое состояние и определяет следующий шаг в рамках заранее установленных правил. Это обеспечивает логическую последовательность действий ИИ, исключая случайные решения.
Компания намерена разрабатывать управляемых и интерпретируемых ИИ-ассистентов с естественной речью, ориентированных на отрасли с высоким уровнем регулирования — здравоохранение, финансы, страхование и розничную торговлю. Эти решения объединяют человеческое восприятие с машинной точностью и надежностью в принятии решений.