Stiv Cobs ən yaxşı işçiləri digərlərindən necə seçirdi?
1979-cu ildə “Apple” şirkətinin həmtəsisçisi Stiv Cobbs “Xerox PARC”ı (Palo-Alto Tədqiqat Mərkəzi) ziyarət edib. Bu səfər onun ideal əməkdaş barədə təsəvvürlərini dəyişib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Inc.com yazır.
“Ən yaxşı mütəxəssislərimizi bir araya gətirdim və onlara qrafik interfeys üzərində işləməyi tapşırdım. Problem ondadır ki, “Hewlett-Packard”dan işə götürdüyümüz bir qrup əməkdaş bu ideyanı anlamadı. Ekranın aşağısında proqram düymələri yaratmağın ən yaxşı həll olduğunu düşünənlərlə sərt mübahisələrimi xatırlayıram. Onların proporsional şriftlər barədə təsəvvürü yox idi. Siçan haqqında da anlayışları yox idi”, deyə Cobbs müsahibələrindən birində danışıb.
“Apple”ın həmtəsisçisi əlavə edib ki, həmin dövrdə çoxlu skeptiklər siçanın hazırlanmasının beş il çəkəcəyini və istehsalının 300 dollara başa gələcəyini iddia edirdi. O, nəticədə “David Kelly Design”a müraciət etdiyini və cəmi 90 gün ərzində şirkətin 15 dollara istehsal edə biləcəyi "siçan"ın hazırlandığını bildirib.
“Apple”da bu ideyanı reallaşdıra bilən insanlar yox idi. Əsas komanda vardı, amma daha böyük komanda bunun nə olduğunu heç cür anlamırdı”, deyə Cobbs vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, bir çox böyük şirkətlərdə mürəkkəb işin böyük hissəsini görən və bunu yüksək səviyyədə edən öz “superulduzları” olur.
“Mən müəyyən etdim ki, ən yaxşı insanlar işin mahiyyətini doğrudan da anlayanlardır. Onları idarə etmək çox çətindir. Amma bununla barışırsan, çünki onlar öz sahələrində o qədər yaxşıdırlar. Məhz bu, məhsulları mükəmməl edir. Məsələ prosesdə deyil. Məsələ məzmundadır”, deyə Cobbs izah edib.
Stiv Cobbsdan həqiqi intellektin sirri
Xatırladaq ki, “Apple”ın həmtəsisçisi Stiv Cobbs insanı ağıllı edən amilin nə olduğunu da izah etmişdi. Onun sözlərinə görə, intellekt – ideyaları əlaqələndirmək və başqalarının görmədiyi bağı tapmaq bacarığıdır.
“Qeyri-adi həllər tapmaq üçün hər kəsin malik olduğu təcrübənin eynisinə sahib olmamalısan. Fərqli təcrübələr ideyaları yeni şəkildə birləşdirməyə imkan verir”, deyə Cobbs bildirmişdi.
Bütün xəbərlərMehdiyevlərə məxsus şirkətdə vətəndaşdan tutulan 31 minlik “xərc”ə görə yalnız bu sənəd verilib - FOTO

В 1979 году соучредитель компании Apple Стив Джобс посетил исследовательский центр Xerox PARC (Пало-Альто). Этот визит изменил его представления об идеальном сотруднике.
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на Inc.com.
«Я собрал наших лучших специалистов и поручил им работать над графическим интерфейсом. Проблема заключалась в том, что группа сотрудников, нанятая из Hewlett-Packard, не понимала эту идею. Я вспоминаю мои жёсткие споры с теми, кто считал лучшим решением создавать кнопки программ внизу экрана. У них не было представления о пропорциональных шрифтах. Также они не понимали, что такое мышь», — рассказал Джобс в одном из интервью.
Соучредитель Apple добавил, что в то время многие скептики утверждали, что разработка мыши займёт пять лет и её производство обойдётся в 300 долларов. В итоге он обратился в «David Kelly Design», и за 90 дней компания создала «мышь», которую можно было производить за 15 долларов.
«В Apple не было людей, которые могли бы реализовать эту идею. Была основная команда, но более крупная команда никак не могла понять, что это такое», — подчеркнул Джобс.
По его словам, во многих крупных компаниях есть свои «суперзвёзды», которые выполняют значительную часть сложной работы и делают это на высоком уровне.
«Я понял, что лучшие люди — это те, кто действительно понимает суть дела. Их очень трудно управлять. Но приходится с этим мириться, потому что они настолько хороши в своих областях. Именно это и делает продукты отличными. Дело не в процессе. Дело в содержании», — объяснил Джобс.
Секрет настоящего интеллекта от Стива Джобса
Напомним, что соучредитель Apple Стив Джобс также объяснил, что делает человека умным. По его словам, интеллект — это способность связывать идеи и находить связи, которые другие не видят.
«Чтобы находить необычные решения, не обязательно иметь одинаковый опыт, который есть у всех. Разный опыт позволяет по-новому сочетать идеи», — отметил Джобс.