SSD böhranı yaxınlaşır: Süni intellekt tələbi bazarı sarsıdır
Valyuta.az xəbər verir ki, dünyada SSD kontrollerləri üzrə əsas təchizatçılardan biri olan "Phison"un baş icraçı direktoru Keyn Senq Pua investorlarla danışarkən NAND flash yaddaş qiymətlərində ciddi artımların gözlənildiyini bildirib. Bu yaddaş növü, kompüterlərdəki SSD-lərin əsas komponentini təşkil edir.
"Son dövrlərdə bütün NAND istehsalçıları satış qiymətlərini təxminən 50–75% artırmağa başlayıblar. Buna görə də dördüncü rübdə tələbat son dərəcə güclü oldu", deyə Pua əlavə edib.
Pua bildirib ki, süni intellekt həm bulud əsaslı sistemlərdə, həm də uç cihazlarda (edge AI) böyük saxlama ehtiyacı yaradır:
"Süni intellekt sistemləri məlumatların emalı (AI inference) üçün daha çox saxlama sahəsi tələb edir. Bu vəziyyət, qarşıdakı illərdə NAND təklifini məhdudlaşdıracaq".
O həmçinin qeyd edib ki, PC və mobil cihaz tələbatı gözlənilməz şəkildə artıb və bu da bazarda təzyiqi yüksəldir.
"Phison" rəhbəri 2026-cı ilə qədər saxlama məhsullarına güclü tələbin davam edəcəyini proqnozlaşdırır, lakin istehsalçılara qiymətləri həddindən artıq artırmamaları üçün xəbərdarlıq edib:
"Əgər NAND şirkətləri 50–60% xalis mənfəət əldə edirsə, bu yaxşıdır. Amma bunu 80%-ə qaldırmaq sektora zərər verər".
Pua əlavə edib ki, qiymətlərin iki dəfə artması halında, aparat istehsalçıları məhsulların saxlama həcmindən kəsə bilər:
"Məsələn, 256 GB-lıq bir smartfonun qiyməti ikiqat artarsa, istehsalçı bunu 128 GB-a endirər. Bu halda tələbat birdən azalır və qiymətlər yenidən düşər".
"Phison"un açıqlamaları "SanDisk" baş direktoru tərəfindən verilmiş oxşar xəbərdarlıqdan dərhal sonra gəlib. "SanDisk" rəhbəri bildirib ki, NAND tələbi 2026-cı ilin sonuna qədər təklifi üstələməyə davam edəcək.
Bütün bu inkişaflara baxmayaraq, istehlakçı səviyyəsində SSD qiymətləri hələlik məhdud şəkildə artıb. Məsələn, "Samsung"un NVMe saxlama modellərinin qiyməti yalnız təxminən 10 dollar yüksəlib ("PCPartPicker" məlumatlarına görə).
Ekspertlər bildirir ki, PC toplamağı planlayan və ya saxlama sahəsini artırmaq istəyən istifadəçilər, xüsusilə endirim dövrlərində hərəkət etməlidirlər. Çünki süni intellekt tələbi son aylarda yalnız SSD-ləri deyil, həm də DDR4 və DDR5 RAM qiymətlərini sürətlə artırıb.
"Phison" rəhbəri şirkətin gələn il üçün tədarükçüləri ilə NAND ehtiyatlarını təmin etdiyini, lakin bunun kifayət edib-etməyəcəyindən əmin olmadığını da əlavə edib.

CEO Phison предупреждает о значительном росте цен на SSD и памяти из-за ИИ
Сильный интерес к искусственному интеллекту увеличивает не только цены на ОЗУ, но и затраты на хранение данных.
По информации Valyuta.az, главный исполнительный директор компании Phison, одного из основных поставщиков контроллеров SSD в мире, Кейн Сенг Пуа во время общения с инвесторами заявил о значительном ожидаемом росте цен на NAND флеш-память. Этот тип памяти является основным компонентом SSD в компьютерах.
«В последнее время все производители NAND начали увеличивать цены на продажу примерно на 50–75%. По этой причине спрос в четвертом квартале был чрезвычайно высоким», — добавил Пуа.
Пуа отметил, что искусственный интеллект создает большую потребность в хранении как в облачных системах, так и в периферийных устройствах (edge AI):
«Системы искусственного интеллекта требуют больше пространства для хранения данных для обработки данных (AI inference). Это ограничит предложение NAND в предстоящие годы».
Он также отметил, что спрос на ПК и мобильные устройства неожиданно вырос, что усиливает давление на рынок.
Руководитель Phison прогнозирует, что высокий спрос на продукты хранения данных сохранится до 2026 года, но предупредил производителей не чрезмерно повышать цены:
«Если компании NAND получают чистую прибыль в 50–60%, это хорошо. Но если поднять ее до 80%, это навредит отрасли».
Пуа добавил, что в случае удвоения цен производители оборудования могут сократить объем хранилища в продуктах:
«Например, если цена смартфона с 256 ГБ памяти удвоится, производитель может снизить объем до 128 ГБ. В таком случае спрос резко упадет, и цены снова снизятся».
Заявления Phison последовали сразу после аналогичного предупреждения от генерального директора SanDisk. Руководитель SanDisk заявил, что спрос на NAND будет превышать предложение до конца 2026 года.
Несмотря на все эти изменения, цены на SSD на потребительском уровне пока выросли ограниченно. Например, цена на NVMe модели Samsung увеличилась всего примерно на 10 долларов (по данным PCPartPicker).
Эксперты отмечают, что пользователям, планирующим собрать ПК или увеличить объем хранения, стоит особенно обращать внимание на периоды скидок, поскольку спрос на искусственный интеллект в последние месяцы значительно повышает не только цены на SSD, но и на RAM DDR4 и DDR5.
Руководитель Phison добавил, что компания обеспечила поставки NAND с поставщиками на следующий год, однако не уверен, будет ли этого достаточно.