SOCAR “Lukoyl”un zavodunu almaq istəyir?
Rusiyanın “Lukoyl” şirkəti ABŞ-nin sanksiyalarına məruz qaldıqdan sonra xarici ölkələrdəki aktivləri ilə bağlı alıcılardan bir neçə müraciət alıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə “Reuters” agentliyi məlumat yayıb.
İddia edilir ki, Rusiyanın neft nəhənginin Bolqarıstandakı neftayırma zavodunu Azərbaycanın SOCAR və Türkiyənin “Cengiz Holding” şirkətləri almaq istəyir. Bildirilir ki, bu şirkətlər hələ “Lukoyl”a qarşı sanksiyalar tətbiq edilməzdən əvvəl zavodun alınması üçün müraciət ediblər.
Türkiyə mətbuatına görə isə “Cengiz Holding” neftayırma zavodunu almağa hələ də namizəd olaraq qalır.
“Lukoyl”un xarici ölkələrdəki digər aktivlərini İtaliyanın “Eni”, Böyük Britaniyanın “Shell”, ABŞ-nin “Chevron” və Qazaxıstanın “KazMunayGas” şirkətlərinin almaq istədiyi bildirilir.
Xatırladaq ki, oktyabrın 22-də ABŞ Maliyyə Nazirliyi “Rosneft” və “Lukoyl” şirkətlərini, eləcə də həmin şirkətlərin 34 törəmə strukturunu yeni sanksiya paketinə daxil edib. Sanksiyaların tətbiqindən sonra “Lukoyl” xarici ölkələrdəki aktivlərini satmaq qərarına gəlib.

SOCAR может стать новым владельцем завода «Лукойл» — слухи и перспективы
Российская компания «Лукойл» после введения санкций США получила несколько предложений от покупателей по своим активам за рубежом.
Об этом сообщает агентство «Reuters» со ссылкой на источники.
Утверждается, что нефтяной гигант из России пытается продать свой нефтеперерабатывающий завод в Болгарии, на который претендуют азербайджанская SOCAR и турецкая компания «Cengiz Holding». Отмечается, что эти компании подали заявки на приобретение завода ещё до введения санкций против «Лукойла».
По данным турецких СМИ, «Cengiz Holding» по-прежнему остаётся кандидатом на покупку нефтеперерабатывающего завода.
Также сообщается, что другие зарубежные активы «Лукойла» заинтересованы приобрести итальянская компания «Eni», британская «Shell», американская «Chevron» и казахстанская «KazMunayGas».
Напомним, что 22 октября Министерство финансов США включило в новый пакет санкций компании «Роснефть» и «Лукойл», а также 34 их дочерние структуры. После введения санкций «Лукойл» решил продать свои активы за рубежом.
Варианты заголовков: 1. «Лукойл» получил несколько предложений о покупке зарубежных активов после санкций США 2. Сколько стоит актив «Лукойла»? SOCAR и «Cengiz Holding» претендуют на нефтеперерабатывающий завод в Болгарии после введения санкций