Silikon vadisindən investor: Azərbaycanın startap ekosistemi böyük potensiala malikdir
"Azərbaycanın startap ekosistemi böyük potensiala malikdir. Hələ bütün şirkətlərlə tanış olmasam da, artıq burada ciddi işlərin görüldüyünü görürəm. Biz “Pasha Holding”in baş ofisini ziyarət etdik və mən xoş təəssürat aldım. Şirkət sahibkarlıq icmasının və yeni nəsil startapçıların inkişafını fəal dəstəkləyir. “StrategEast” Avrasiya Forumu çərçivəsində, xüsusilə fintex və biotexnologiya sahələrində çox maraqlı və məzmunlu müzakirələr aparıldı".
Bu fikirləri AZƏRTAC-a açıqlaması zamanı “Outpost Capital”“Solaris Venture Partners” vençur fondlarının tərəfdaşı, San-Fransiskoda yerləşən Silikon vadisindən investor Rayan Van (Ryan Wang) bildirib.
Rayan Van ilk dəfə Bakıda təşkil olunan 7-ci “StrategEast: Dövlət və İT üzrə Avrasiya Forumu”nda iştirak etmək üçün Azərbaycana gəlib. Silikon vadisindən olan investor ilk dəfə Azərbaycana səfərindən məmnun qaldığını, paytaxtın cəlbediciliyini və yerli innovasiya ekosisteminin perspektivliyini qeyd edib:
“Bu səhər şəhərdə gəzintiyə çıxdım. Bakı olduqca gözəl və gəzinti üçün çox rahat şəhərdir. Hava da mükəmməldir — nə çox isti, nə də soyuq. Mən yerli innovasiya ekosistemi haqqında daha çox öyrənməkdə çox maraqlıyam. Eşitmişəm ki, burada süni intellekt sahəsində layihələr fəal inkişaf edir və yeni dövlət təşəbbüsləri həyata keçirilir”, - deyə investor vurğulayıb.
Silikon vadisində Azərbaycanın necə tanındığı ilə bağlı suala cavabında vençur fondlarının tərəfdaşı Rayan Van bildirib ki, hələlik ölkə texnoloji dairələrdə o qədər də tanınmır, lakin startap sahəsində böyük potensiala malikdir:
“Düzünü desəm, Silikon vadisində Azərbaycan haqqında çox az adam məlumatlıdır. İnsanların çoxu ölkə barəsində daha çox Formula-1-dən eşidib, nəinki onun texnoloji şirkətləri sayəsində. Mən dostlarıma Bakıya uçacağımı dedikdə onlar sevindilər, amma dərhal telefonlarını çıxarıb xəritədə Bakının harada yerləşdiyini yoxladılar (gülür). Məncə, burada böyük bir fürsət var — ekosistemlər arasında körpü qurmaq, Bakını tanınan innovasiya mərkəzinə çevirmək, kapital və tərəfdaşlar cəlb etmək”.
İnvestor əminliklə ifadə edib ki, Azərbaycan texnoloji sahibkarlığın inkişafı və qlobal innovasiya xəritəsində uğurlu mövqeyə sahib olmaq üçün bütün zəruri şərtlərə malikdir.

Инвестор из Силиконовой долины: стартап-экосистема Азербайджана имеет огромный потенциал
«Стартап-экосистема Азербайджана обладает огромным потенциалом. Хотя я ещё не познакомился со всеми компаниями, уже вижу, что здесь ведётся серьёзная работа. Мы посетили головной офис “Pasha Holding”, и у меня остались очень хорошие впечатления. Компания активно поддерживает развитие предпринимательского сообщества и нового поколения стартаперов. В рамках форума “StrategEast Eurasia” прошли очень интересные и содержательные дискуссии, особенно в сферах финтеха и биотехнологий».
Об этом в интервью агентству AZƏRTAC заявил партнёр венчурных фондов “Outpost Capital” и “Solaris Venture Partners”, инвестор из расположенной в Сан-Франциско Силиконовой долины Райан Ван (Ryan Wang).
Райан Ван приехал в Азербайджан для участия в 7-м Форуме «StrategEast: Евразия — государство и IT», впервые проходившем в Баку. Инвестор из Силиконовой долины отметил, что доволен своим первым визитом, подчеркнув привлекательность столицы и перспективность местной инновационной экосистемы:
«Сегодня утром я прогулялся по городу. Баку — очень красивый и удобный для прогулок город. Погода отличная — ни жарко, ни холодно. Мне очень интересно узнать больше о местной инновационной экосистеме. Я слышал, что здесь активно развиваются проекты в сфере искусственного интеллекта и реализуются новые государственные инициативы», — отметил инвестор.
Отвечая на вопрос о том, как Азербайджан воспринимается в Силиконовой долине, партнёр венчурных фондов Райан Ван заявил, что пока страна не слишком известна в технологических кругах, однако обладает значительным потенциалом в сфере стартапов:
«Если честно, в Силиконовой долине об Азербайджане знают немного. Большинство людей слышали о стране скорее благодаря “Формуле-1”, чем из-за её технологических компаний. Когда я сказал друзьям, что лечу в Баку, они обрадовались, но тут же достали телефоны, чтобы посмотреть на карте, где находится этот город (смеётся). Я считаю, что здесь есть огромная возможность — построить мост между экосистемами, сделать Баку узнаваемым инновационным центром и привлечь капитал и партнёров».