Rusiya rekord endirimlərlə neft satmağa başlayıb
Rusiya nefti son bir ilin ən kəskin endirim artımı ilə üzləşib – Baltik və Qara dəniz limanlarında Urals markalı neft üçün barel başına endirimlər təxminən 20 dollara çatıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Kommersant" məlumat yayıb.
Nəşrin sənayedən mənbəyə istinadən verdiyi məlumata görə Primorsk limanında FOB əsasında Rusiyanın Urals neftinə Brent neftinə nisbətən endirim 10 noyabra qədər barel üçün 19,4 dollara, Novorossiysk limanında isə barel üçün 19,4 dollara qalxıb.
"Kommersant" xatırladır ki, noyabrın əvvəlində endirimlərın həcmi barel üçün 13-14 dollar səviyyəsində idi, halbuki yeni Amerika sanksiyaları tətbiq olunmamışdan əvvəl bu rəqəm 11-12 dollar arasında olub.
Ekspertlər endirimləri Rusiya neft nəhənglərinə qarşı sanksiyalarla əlaqələndirirlər. Digərləri bazarın "heterojenliyinə" diqqət çəkirlər. Bəzi rusiyalı mütəxəssislər ixrac kanallarının yenidən qurulması zamanı endirimlərin daha da artacağını proqnozlaşdırırlar.
Qeyd edək ki, Urals neftinə Brentə nisbətən endirim maksimum dəyərlərə 2022-ci ilin ikinci rübündə – barel üçün 31,9 dollar və 2023-cü ilin birinci rübündə – barel üçün 30 dollar çatmışdı.
Birinci halda bazar müharibənin başlamasından sonrakı geosiyasi şokun təsiri altında idi, ikinci halda isə Avropa İttifaqının Rusiyadan dənizlə xammal tədarükünə qoyduğu embarqo öz rolunu oynamışdı.
Hal-hazırda Hindistan və Çin şirkətləri – Rusiya neftinin əsas alıcıları – Rusiya ilə yeni müqavilələr bağlamaqda getdikcə daha ehtiyatlı yanaşırlar.
Daha əvvəl məlum olub ki, beş böyük Hindistan neft emalı zavodu dekabr ayı üçün Rusiya neftinə sifariş verməyib. Adətən belə müqavilələr əvvəlki ayın 10-na qədər bağlanır. Çində Rusiya nefti almaqdan imtina edənlər arasında "Sinopec" və "PetroChina Co." adları çəkilirdi. Sonuncular böyük dövlət şirkətləridir.
Neft, sanksiyalar və müharibə
Xatırladaq ki, yaxınlarda Birləşmiş Ştatlar Rusiyaya qarşı - "Rosneft" və "Lukoil" şirkətlərinə toxunan yeni sanksiyalar tətbiq edib. Məhdudiyyətlər tətbiq olunan kimi şirkətlərin səhmləri sürətlə enməyə başlayıb. "Lukoil" həmçinin xarici strukturlarının fəaliyyətində problemlərlə üzləşib.
Norveçin "Gunvor" şirkətinin baş direktoru Torbjörn Törnqvistin bildirdiyinə görə, sanksiyalar nəticəsində indi "Lukoil"in bütün beynəlxalq fəaliyyəti iflic olunub.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, "Lukoil" və "Rosneft" şirkətlərinə qarşı ABŞ-ın yeni sanksiyaları Moskva üçün xoşagəlməz olsa da, fətal deyil. Hal-hazırda Trampın administrasiyasında Kremli sülhə getməyə məcbur edə biləcək yeni məhdudiyyətlər hazırlanır.

Резкое падение цены Urals: как новые санкции и осторожность покупателей меняют рынок российской нефти
Российская нефть столкнулась с самым резким за год увеличением дисконта – скидки на нефть марки Urals в балтийских и черноморских портах достигли примерно 20 долларов за баррель.
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на "Коммерсант".
По данным издания со ссылкой на источник в отрасли, в порту Приморск дисконт на российскую нефть Urals по сравнению с Brent на условиях FOB к 10 ноября вырос до 19,4 доллара за баррель, а в порту Новороссийск вырос до 19,4 доллара за баррель.
"Коммерсант" напоминает, что в начале ноября размер дисконта составлял 13-14 долларов за баррель, тогда как до введения новых американских санкций эта сумма была в диапазоне 11-12 долларов.
Эксперты связывают рост дисконтов с санкциями против российских нефтяных гигантов. Другие отмечают "гетерогенность" рынка. Некоторые российские специалисты прогнозируют дальнейшее увеличение дисконтов в период перестройки экспортных каналов.
Отметим, что максимальные значения дисконта Urals к Brent достигали во втором квартале 2022 года – 31,9 доллара за баррель, и в первом квартале 2023 года – 30 долларов за баррель.
В первом случае рынок находился под влиянием геополитического шока, вызванного началом войны, во втором – сыграло роль эмбарго Европейского союза на морские поставки сырья из России.
В настоящее время индийские и китайские компании – основные покупатели российской нефти – все более осторожно заключают новые контракты с Россией.
Ранее сообщалось, что пять крупнейших нефтеперерабатывающих заводов Индии не сделали заказов на российскую нефть на декабрь. Обычно такие контракты заключаются до 10 числа предыдущего месяца. В числе компаний Китая, отказавшихся от закупок российской нефти, назывались "Sinopec" и "PetroChina Co." – крупные государственные предприятия.
Нефть, санкции и война
Напомним, что недавно Соединенные Штаты ввели новые санкции против России, затронувшие компании "Роснефть" и "Лукойл". Как только ограничения были введены, акции компаний стремительно начали падать. У "Лукойла" также возникли сложности в деятельности зарубежных подразделений.
Генеральный директор норвежской компании Gunvor Торбьёрн Тёрнквист заявил, что из-за санкций международная деятельность "Лукойла" полностью парализована.
Эксперты считают, что новые санкции США против "Лукойла" и "Роснефти" неприятны для Москвы, но не фатальны. В настоящее время администрация Трампа разрабатывает новые ограничения, способные заставить Кремль пойти на мир.