Onlara leytenant rütbəsi veriləcək
Müddətli həqiqi hərbi xidmət dövründə zabit hazırlığı kursunu müvəffəqiyyətlə bitirərək zabitlərin həqiqi hərbi xidmətinə könüllü daxil olan ali təhsilli müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularına leytenant hərbi rütbəsi veriləcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu məsələ Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan "Hərbi xidmətkeçmə haqqında" Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə" Qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Qanun layihəsi səsverməyə qoyularaq üçüncü oxunuşda qəbul edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən, "leytenant" hərbi rütbəsi aşağıdakılara verilir:
• hərbi təhsil müəssisələrini bitirmiş hərbi qulluqçulara;
• bu halda ehtiyatda olan "leytenant" hərbi rütbəsi bilavasitə hərbi-tədris müəssisəsini bitirdikdən sonra hərbi xidmətdən ehtiyata buraxılan aşağıdakı hərbi qulluqçulara verilir: qadın-məzunlara ailə vəziyyətinə görə; dinc dövrdə hərbi xidmət vəzifələrinin icrası ilə bağlı olmayan xəsarət nəticəsində səhhətinə görə hərbi xidmətə yararsız sayılan məzunlara (müharibə dövründə 6 və ya 12 aydan sonra yenidən müayinə olunmaqla);
• hərbi rütbə üçün müəyyən edilmiş xidmət müddətini bitirən, habelə orta hərbi təhsil müəssisəsinin proqramı üzrə ekstern imtahan verən və ya hərbi rütbədə xidmət müddətindən asılı olmayaraq müvafiq hərbi ixtisas hazırlığına yaxın ali mülki təhsil almış kiçik leytenantlara;
• müharibə dövründə ixtisar olunmuş tədris proqramı üzrə hərbi təhsil müəssisələrini və ya kiçik zabitlərin hazırlıq kurslarını bitirmiş ali təhsilli hərbi qulluqçulara;
• tədris dövründə hərbi hazırlıq keçən və proqram üzrə müəyyən edilmiş imtahanları verən mülki ali tədris müəssisələrinin məzunlarına və müddətli həqiqi hərbi xidməti keçdikdən sonra mülki ali tədris müəssisəsinə daxil olan və orada proqram üzrə hərbi hazırlıq keçən məzunlara bilavasitə bu tədris müəssisəsini bitirdikdə, hərbi kafedranın attestasiyası əsasında "ehtiyatda olan leytenant" hərbi rütbəsi verilir;
• müvafiq hərbi ixtisas hazırlığına yaxın ali təhsilli, müddətli həqiqi hərbi xidmət keçmiş hərbi vəzifəlilərə — ehtiyatda olan zabit heyətinə attestasiya edildikdə;
• ehtiyatda olan zabit hazırlığı proqramı üzrə müəyyən edilən imtahanları vermiş ali təhsilli əsgər, matros və çavuşlara — müddətli həqiqi hərbi xidməti bitirdikdə;
• ali təhsilli və orta hərbi təhsil müəssisəsinin proqramı üzrə ekstern imtahanlar vermiş, eləcə də ali hərbi tədris müəssisəsinin fakültəsini (şöbəsini) qiyabi bitirmiş və ya müvafiq hərbi ixtisas hazırlıq profilinə yaxın mülki ali təhsil almış, zabit heyəti vəzifələrinə təyin edilmiş və bu vəzifələri bir ildən az olmayaraq müvəffəqiyyətlə icra edən (onların yaşının və bu ixtisas üzrə zabitlərə ehtiyacın olmasının uçotu ilə) — gizirlərə və miçmanlara;
• ehtiyat zabitlərinin hazırlığı üzrə təlim toplanışlarını keçdikdən və müəyyən edilmiş imtahanları verdikdən sonra — müddətli həqiqi hərbi xidmət keçmiş ali təhsilli hərbi vəzifəlilərə;
• zabit heyəti vəzifələrinə təyin edilmək üçün həqiqi hərbi xidmətə qəbul edilmiş və ya əsgər, matros, çavuş, gizir, miçman vəzifələrindən zabit heyəti vəzifələrinə təyin edilmiş və ən azı bir il bu vəzifələr üzrə borcunu müvəffəqiyyətlə yerinə yetirən müvafiq hərbi ixtisas hazırlığına yaxın ali mülki təhsilli qadınlara;
• mülki ali tədris müəssisələrini bitirmiş, müddətli həqiqi hərbi xidməti keçmiş həqiqi hərbi xidmətə — zabit heyəti vəzifələrinə təyin edilən hərbi vəzifəlilərə.

Внесены изменения в закон о присвоении звания лейтенанта военнослужащим с высшим образованием
В период срочной действительной военной службы военнослужащим с высшим образованием, успешно окончившим курс подготовки офицеров и добровольно поступившим на действительную военную службу офицеров, присваивается воинское звание лейтенанта.
Valyuta.az сообщает, что этот вопрос отражён в проекте закона о внесении изменений в закон "Об утверждении Положения о прохождении военной службы", рассматриваемом на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
Законопроект был поставлен на голосование и принят в третьем чтении.
Для информации сообщаем, что в соответствии с действующим законодательством звание "лейтенант" присваивается следующим лицам:
• военнослужащим, окончившим военные учебные заведения;
• в этом случае в запасе звание "лейтенант" присваивается непосредственно военнослужащим, уволенным в запас после окончания военного учебного заведения, следующим категориям: женщинам-выпускницам по семейным обстоятельствам; выпускникам, признанным негодными к военной службе в мирное время вследствие ранения, полученного в результате исполнения военных обязанностей (с повторным медицинским обследованием через 6 или 12 месяцев в военное время);
• младшим лейтенантам, имеющим высшее гражданское образование, близкое к соответствующей военной специальности, прошедшим установленный срок службы для присвоения воинского звания, а также сдавшим экстерном экзамены по программе среднего военного учебного заведения или независимо от срока службы прошедшим соответствующую военную подготовку;
• военнослужащим с высшим образованием, окончившим военные учебные заведения по сокращённой учебной программе, введённой в военное время, или курсы подготовки младших офицеров;
• выпускникам гражданских высших учебных заведений, проходившим военную подготовку в учебный период и сдавшим установленные программой экзамены, а также призывникам, поступившим в гражданское высшее учебное заведение после прохождения срочной военной службы и там прошедшим военную подготовку согласно программе, которым при окончании данного учебного заведения по аттестации военной кафедры присваивается воинское звание "лейтенант запаса";
• военнослужащим с высшим образованием, близким к соответствующей военной специальности, проходившим срочную действительную военную службу, — офицерам запаса по аттестации;
• солдатам, матросам и сержантам с высшим образованием, успешно сдавшим установленные экзамены по программе подготовки офицеров запаса,— после окончания срочной действительной военной службы;
• гвардейцам и мичманам, окончившим высшее и среднее военное учебное заведение, сдавшим экстерном экзамены, а также окончившим заочное отделение высшего военного учебного заведения или имеющим высшее гражданское образование, близкое к соответствующему военному профилю, назначенным на офицерские должности и успешно исполняющим эти обязанности не менее одного года (с учётом их возраста и потребности офицеров по данной специальности);
• военнослужащим с высшим образованием, прошедшим срочную действительную военную службу и успешно сдавшим установленные экзамены в рамках подготовки офицеров запаса;
• женщинам с высшим гражданским образованием, принятым на действительную военную службу для назначения на офицерские должности либо назначенным с должностей солдат, матросов, сержантов, гвардейцев, мичманов на офицерские должности и успешно исполняющим эти должности не менее одного года, имеющим близкое к соответствующей военной специальности образование;
• военнослужащим, окончившим гражданские высшие учебные заведения и прошедшим срочную действительную военную службу, назначенным на офицерские должности в действительной военной службе.