Məşhur milyarderlər "zirvədə olmaq" hissinin pis tərəfini açıqladı
Çox insan zəngin olmağı arzulayır. Bir çoxu böyük bir biznes imperiyasının başında olmaq, minlərlə işçini idarə etmək, yeni məhsullar və texnologiyalar yaratmağı arzulayır. Lakin insanlar belə bir həyatın "tünd" tərəfini çox vaxt düzgün qiymətləndirmirlər.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu "Fortune" jurnalı yazıb.
Nəşr qeyd edir ki, əksər biznes liderləri kəskin təklik hissindən əziyyət çəkir. Sorğulara görə, rəhbərlərin 40–70%-i daim yorğunluq və təklik səbəbindən mövcud işdən ayrılmağı düşünür.
"Insomnia Cookies" şirniyyat şirkətinin təsisçisi və baş direktoru Set Berkovitz gənc sahibkarlara xəbərdarlıq edir ki, böyük biznes hər kəs üçün deyil: "Bu tənhalığa səbəb ola bilər. Bu həyat tənha bir həyatdır. Həqiqətən belədir".
"Airbnb" şirkətinin həmtəsisçisi və baş direktoru Brian Çeski də təklikdən şikayətlənir: "Baş direktor olduqdan sonra işi zirvədən, dağın ən yüksək nöqtəsindən idarə etməyə başladım. Amma zirvəyə qalxdıqca, ətrafımda az insan oldu. Heç kim mənə nə qədər tənhalığın olacağını deməyib və mən buna hazır deyildim".
"PepsiCo" şirkətinin keçmiş baş direktoru İndra Nooyi izah edib ki, ailənin olması təklik hissini həll etməkdə çox kömək etmir, çünki hətta yaxınlarla belə iş barədə açıq danışmaq mümkün deyil: "Yoldaşınızla daim danışa bilməzsiniz. Dostlarla danışa bilməzsiniz, çünki bu şirkətə aid gizli məlumatlardır. Direktorlar Şurası ilə danışa bilməzsiniz, çünki onlar sizin rəhbərlərinizdir. Sizin üçün çalışan insanlarla danışa bilməzsiniz, çünki onlar sizə işləyir".
"Fortune" jurnalı oxşar sitatları "Apple" şirkətinin baş direktoru Tim Kukdan da gətirir. O, işini “tənha” adlandırıb, lakin “heç bir şəfqət axtarmadığını” da əlavə edib.
Bütün xəbərlər"Mərkəzi Bank çalışır ki, insanlar manata etibar etsinlər" - Sabit məzənnənin nəticəsi

Большой бизнес и одиночество: почему успех не всегда приносит счастье
Многие люди мечтают стать богатыми. Многие стремятся возглавить большую бизнес-империю, управлять тысячами сотрудников, создавать новые продукты и технологии. Однако люди зачастую не оценивают «темную» сторону такой жизни должным образом.
Valyuta.az сообщает, что об этом пишет журнал "Fortune".
Издание отмечает, что большинство бизнес-лидеров страдают от острого чувства одиночества. Согласно опросам, от 40 до 70% руководителей постоянно думают об уходе с занимаемой должности из-за усталости и одиночества.
Основатель и генеральный директор компании по производству кондитерских изделий «Insomnia Cookies» Сет Берковиц предупреждает молодых предпринимателей, что большой бизнес подходит не всем: «Это может привести к одиночеству. Эта жизнь — одинокая. И это правда».
Соучредитель и генеральный директор компании "Airbnb" Брайан Чески также жалуется на одиночество: «После того как я стал генеральным директором, я начал управлять компанией с вершины, с самой высокой точки горы. Но чем выше я поднимался, тем меньше людей оставалось вокруг. Никто не сказал мне, насколько одиноко будет, и я не был к этому готов».
Бывший генеральный директор компании "PepsiCo" Индра Нуй объяснила, что наличие семьи мало помогает справиться с чувством одиночества, потому что даже с близкими людьми нельзя открыто говорить о работе: «Нельзя постоянно говорить с супругом. Нельзя говорить с друзьями, потому что это конфиденциальная информация компании. Нельзя говорить с Советом директоров — они ваши начальники. Нельзя говорить с людьми, которые работают на вас, потому что они на вас работают».
Журнал "Fortune" приводит похожие слова генерального директора компании "Apple" Тима Кука. Он назвал свою работу «одиноким», но добавил, что «не ищет никакой жалости».