EBRD: Azərbaycan startapları 50 min avroya qədər dəstək ala bilər
Azərbaycan startapları "Star Venture" proqramı çərçivəsində 50 min avroya qədər dəstək ala bilərlər.
Valyuta.az "Report"-a istinadən xəbər verir ki, bunu Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (EBRD) Kiçik bizneslər üzrə baş meneceri Samir Həmidov "StrategEast: Dövlət və İT üzrə Avrasiya Forumu 2025" tədbirində çıxışı zamanı bildirib.
Onun sözlərinə görə, "Star Venture" proqramı hazırda 26 bazarda fəaliyyət göstərir və bu günə qədər 750-dən çox startap ondan yararlanıb:
"Proqram çərçivəsində qəbul edilən startaplar Kembric Universitetinin ekspertləri tərəfindən hərtərəfli biznes diaqnostikasından keçirlər. Seçilmiş iştirakçılara təlim və məsləhət xidmətləri üçün 50 min avroya qədər limit təqdim olunur. Biz bu xidmətlərin 100 %-ini maliyyələşdiririk. Startaplar istədikləri yerli və ya beynəlxalq mentorları, məsləhətçiləri və təlimləri özləri seçə bilirlər".
S. Həmidov qeyd edib ki, "Star Venture" proqramının iştirakçıları dünya səviyyəli mentorlarla işləmək, beynəlxalq tədbirlərdə çıxış etmək və investorlarla əlaqələr qurmaq imkanı əldə edirlər:
"Bu günə qədər proqram çərçivəsində 600-dən çox məsləhət layihəsi həyata keçirilib. Portfelimizdəki startapların ümumi dəyəri təxminən 4 milyard avro, iştirakçıların cəlb etdiyi investisiyalar isə 157 milyon dollardan çoxdur".

ЕБРР: Азербайджанские стартапы могут получить до 50 тысяч евро поддержки
Азербайджанские стартапы могут получить финансовую и консультационную поддержку в размере до 50 тысяч евро в рамках программы Star Venture.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на агентство Report, об этом заявил руководитель направления малого бизнеса Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Самир Гамидов в ходе форума «StrategEast: Государство и IT в Евразии 2025».
По его словам, программа Star Venture действует в 26 странах и на сегодняшний день ею воспользовались более 750 стартапов.
«Стартапы, принятые в программу, проходят комплексную бизнес-диагностику при участии экспертов Кембриджского университета. Отобранным участникам предоставляется лимит до 50 тысяч евро на обучение и консультационные услуги. Мы финансируем эти услуги на 100%. Стартапы сами выбирают местных или международных менторов, консультантов и обучающие программы», — отметил Гамидов.
Он также добавил, что участники программы получают возможность работать с мировыми менторами, выступать на международных мероприятиях и устанавливать связи с инвесторами.
«На сегодняшний день в рамках программы реализовано более 600 консультационных проектов. Совокупная стоимость стартапов в нашем портфеле оценивается примерно в 4 млрд евро, а общий объем привлеченных инвестиций превышает 157 млн долларов», — подчеркнул представитель ЕБРР.