Bu barədə Dünya Bankının hesabatında bildirilib.
DB Gürsütanın təbii qaz təminatında Azərbaycanın aparıcı rolunu xüsusi qeyd edib. Sənədə əsasən, Gürcüstanın ümumi qaz idxalının 90 faizi Azərbaycandan, 10 faizi isə Rusiyadan həyata keçirilir.
Hesabatda bildirilir ki, Gürcüstan həmçinin Azərbaycandan Türkiyəyə nəql olunan qazın tranzit ölkəsi kimi çıxış edir. Bu tranzit müqabilində ölkə həm pul şəklində tranzit haqları alır, həm də müəyyən həcmdə aşağı qiymətli qazla təmin olunur.
"Gürcüstanın Azərbaycanla uzunmüddətli alış(offtake) müqavilələri də ölkəni spot bazar qiymətlərindəki dəyişikliklərin təsirindən qoruyur"- Dünya Bankı əlavə edib.

Азербайджан обеспечивает 90% импорта газа Грузии — доклад Всемирного банка
ВБ особо отметил ведущую роль Азербайджана в обеспечении Грузии природным газом. Согласно документу, 90% общего импорта газа Грузии осуществляется из Азербайджана, а 10% — из России.
В отчёте также говорится, что Грузия выступает транзитной страной для газа, поставляемого из Азербайджана в Турцию. В обмен на транзит страна получает как транзитные сборы в денежном выражении, так и определённый объём газа по сниженной цене.
"Долгосрочные договоры купли-продажи (offtake) между Грузией и Азербайджаном также защищают страну от влияния изменений спотовых цен на рынке", — добавляет Всемирный банк.