"Delvitech" 40 milyon dollar sərmayə aldı
İsveçrədə yerləşən, süni intellekt dəstəkli sənaye avtomatlaşdırma texnologiyaları üzrə ixtisaslaşan "Delvitech" şirkəti B seriyalı investisiya turunda 40 milyon dollar sərmayə cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Delvitech" cəlb olunan vəsaiti qlobal miqyasda, süni intellektlə təchiz olunmuş optik yoxlama texnologiyalarının genişləndirilməsi və xüsusilə Hindistanda yeni istehsalat müəssisəsinin yaradılması üçün istifadə edəcək.
2018-ci ildə Roberto Qatti tərəfindən təsis edilən "Delvitech", elektronika istehsalı sahəsində istifadə olunan 3D avtomatik optik yoxlama (AOI) sistemləri hazırlayır. Şirkət, istehsal xətlərində - xüsusilə çap olunmuş dövrə lövhələrindəki qüsurları yüksək dəqiqliklə aşkar edib təsnifləşdirməklə məhsul keyfiyyətini artırmağı hədəfləyir.
Süni intellekt texnologiyası ilə gücləndirilmiş platforma, plastik komponentlər, şəffaf yapışdırıcılar və mikro birləşdirici elementlər kimi aşkarlanması çətin olan materiallardakı qüsurları müəyyən edə bilir. Sistemin modul və miqyaslana bilən memarlığı, müxtəlif sənaye və bazarların ehtiyaclarına uyğunlaşdırıla bilər.
Xüsusilə avtomobil, telekommunikasiya, əczaçılıq, müdafiə və sənaye avtomatlaşdırması sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər tərəfindən bu sistemlər, elektron istehsal proseslərində keyfiyyətə nəzarət üçün üstünlük təşkil edir. "Delvitech" özünü öyrənən süni intellekt alqoritmləri vasitəsilə istehsal mühitinə sürətlə uyğunlaşır və əllə proqramlaşdırma ehtiyacını minimuma endirir.

Швейцарская компания Delvitech привлекла 40 млн долларов на расширение производства с ИИ-технологиями
12.11.2025 17:52
Компания "Delvitech", специализирующаяся на технологиях промышленной автоматизации с поддержкой искусственного интеллекта и базирующаяся в Швейцарии, привлекла инвестиции в размере 40 миллионов долларов в ходе серии B.
Как сообщает Valyuta.az, привлечённые средства будут использованы компанией "Delvitech" для расширения масштабов выпуска оптических технологий инспекции с искусственным интеллектом на глобальном уровне, а также для создания нового производственного предприятия в Индии.
Основанная в 2018 году Роберто Гатти, компания "Delvitech" разрабатывает автоматические 3D-системы оптического контроля (АОИ), применяемые в производстве электроники. Компания стремится повысить качество продукции, с высокой точностью обнаруживая и классифицируя дефекты на производственных линиях, в частности на печатных платах.
Платформа, усиленная технологиями искусственного интеллекта, способна выявлять дефекты в материалах, трудно обнаруживаемых, таких как пластиковые компоненты, прозрачные клеи и микро-соединительные элементы. Модульная и масштабируемая архитектура системы позволяет адаптировать её к требованиям различных отраслей и рынков.
Эти системы пользуются предпочтением у компаний, работающих в автомобилестроении, телекоммуникациях, фармацевтике, оборонной отрасли и промышленной автоматизации, для контроля качества в процессах электронного производства. "Delvitech" быстро адаптируется к производственной среде с помощью самообучающихся алгоритмов искусственного интеллекта, минимизируя необходимость ручного программирования.