Çin şirkəti Azərbaycanda Günəş elektrik stansiyası tikəcək
Energetika naziri Pərviz Şahbazovla "China Datang Corporation Ltd." şirkətinin Direktorlar Şurasının sədri Lü Cünün başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Valyuta.az Energetika Nazirliyinin məlumatına istinadən xəbər verir ki, görüşdə enerji sahəsində geniş əməkdaşlığın Azərbaycanla Çin arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş münasibətlərin əsas prioritet istiqamətlərindən biri olduğu, bu xüsusda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri zamanı imzalanan sənədlərin mühüm rolu vurğulanıb.
"China Datang Overseas Investment Co. Ltd" şirkəti ilə quruda 100 MVt gücündə Günəş, 2 GVt gücündə dənizdə külək enerjisi, enerji saxlanc sistemi və "Yaşıl enerji dəhlizi" layihələrini, həmçinin Azərbaycanın energetika sektoru mütəxəssisləri üçün təlim və təcrübə mübadiləsi proqramını əhatə edən tərəfdaşlıq münasibətlərindən məmnunluq ifadə olunub. Müzakirələr zamanı dəniz külək enerjisi və "Yaşıl enerji dəhlizi" layihələrinin həyata keçirilməsi üçün zəruri texniki və iqtisadi məsələlər nəzərdən keçirilib. Aparılmış tədqiqatlar, külək turbinlərinin daşınması və quraşdırılması, avadanlıqların yerli istehsalının təşkili, sualtı kabellər, enerjinin ötürülməsi və sistem tənzimlənməsi kimi istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsi edilib.
Həmçinin Günəş enerjisi sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və perspektivlər dəyərləndirilib. Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, "China Datang Overseas Investment Co. Ltd" və "SOCAR Green" MMC arasında "Azərbaycan Respublikasında 100 MVt gücündə Günəş elektrik stansiyası layihəsinin qiymətləndirilməsi, işlənilməsi və həyata keçirilməsinə dair İcra Müqaviləsi" imzalanıb. Müqavilə layihənin icrasına məsul şirkətin və Rəhbər Komitənin yaradılmasını nəzərdə tutur.

Азербайджан и China Datang обсудили сотрудничество в сфере возобновляемой энергетики и проекты на 100 МВт
12.11.2025 18:14
Между Министром энергетики Пərвизом Шахбазовым и делегацией, возглавляемой председателем Совета директоров компании "China Datang Corporation Ltd." Лю Цзюнем, состоялась встреча.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на информацию Министерства энергетики, на встрече было отмечено, что широкое сотрудничество в энергетической сфере является одним из приоритетных направлений отношений между Азербайджаном и Китаем, которые достигли уровня всестороннего стратегического партнерства. В частности, подчеркнута важная роль документов, подписанных в ходе государственного визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Китай.
Выражена удовлетворённость партнерскими отношениями с компанией "China Datang Overseas Investment Co. Ltd", охватывающими проекты наземной солнечной электростанции мощностью 100 МВт, морской ветроэлектростанции мощностью 2 ГВт, системы накопления энергии и проекты "Зелёного энергетического коридора", а также программу обучения и обмена опытом для азербайджанских специалистов в энергетическом секторе. В ходе обсуждения были рассмотрены необходимые технические и экономические вопросы реализации проектов морской ветроэнергетики и "Зелёного энергетического коридора". Обсуждения проводились по направлениям исследования, транспортировки и установки ветряных турбин, организации местного производства оборудования, подводных кабелей, передачи энергии и регулирования системы.
Также была оценена текущая ситуация и перспективы сотрудничества в области солнечной энергетики. Между Министерством энергетики Азербайджанской Республики, компанией "China Datang Overseas Investment Co. Ltd" и ООО "SOCAR Green" подписано Исполнительное соглашение по проектированию, разработке и реализации проекта солнечной электростанции мощностью 100 МВт на территории Азербайджана. Соглашение предусматривает создание компании, ответственной за реализацию проекта, и Руководящего комитета.