Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu və Mədəniyyət komitələrinin birgə iclasında “Dövlət qulluğu haqqında” qanuna təklif edilən dəyişikliyə görə, dövlət qulluqçusu müddətli həqiqi və ya alternativ hərbi xidmətə çağırıldıqda onunla dövlət qulluğuna xitam verilə bilər və bu halda əməkdaş üç aylıq orta məvacibi qədər müavinət alacaq.
Hərbi xidmətdən qayıdan dövlət qulluqçusu 60 gün ərzində müraciət etdiyi halda əvvəlki vəzifəsinə və ya analoji vəzifəyə bərpa olunacaq.
Bundan başqa, xidmətə gedənədək dövlət qulluqçusu olmuş şəxslərin hərbi xidmətdə keçirdiyi müddət də dövlət qulluğu stajına daxil ediləcək.
Valıyuta.az xəbər verir ki, dəyişikliklə bağlı hüquqşünas Ramil Süleymanov açıqlama verib.
O qeyd edib ki, hərbi xidmətə, alternativ hərbi xidmətə və ya aktiv hərbi əməliyyatlara gedən işçilərin hərbi sektorda olduğu müddətdə əmək stajının hesablanması Əmək Məcəlləsində var idi. İndi bu, Dövlət Qulluğu Haqqında Qanuna da əlavə edilib:
“DSMF üçün əmək haqqından pul çıxılırsa, iş tərkibindən, işin xarakterindən asılı olmayaraq vətəndaşa əmək stajı yazılmalıdır.
Doğrudur, elə dövlət qulluqçusu postları var ki, onlara hərbi xidmət keçmələri tələb olunmur. Lakin möhlət hüququ olan şəxslərin hərbi xidmətə cəlb olunması müvəqqəti təxirə salınır. Məsələn, həddən artıq kök şəxs arıqladıqdan sonra, gözü zəif görən müalicə və ya əməliyyatdan sonra hərbi xidmətə mütləq getməlidirlər”.
Bütün xəbərlərTikinti maqnatına məxsus şirkət 1,5 milyonluq tenderin qalibi seçildi
09.12.2025Ünvanlı sosial yardımın məbləği artırılacaq
09.12.2025İlham Əliyev sosial şəbəkə hesablarında Slovakiya səfərindən paylaşım edib - VİDEO
09.12.2025Prezident İlham Əliyevin Slovakiyaya rəsmi səfəri başa çatdı
09.12.2025İcmal büdcəsində 7 milyarddan çox profisit - Bu pul niyə artıq qaldı?
09.12.2025Bakı metrosunda daha bir yeni nəsil qatar istismara verilib
09.12.2025Xarici diplomların tanınması gələn ilin əvvəlinə qədər dayandırılacaq
09.12.2025İşə hər gün vaxtından tez gedən qadın işdən qovuldu
09.12.2025"Qarabağ" – "Ayaks" oyununa qanunsuz bilet satan şəxslər saxlanılıb
09.12.2025Azərbaycan Dövlət Radiosunun yeni rəhbəri o oldu
09.12.2025Adı məhkəmə işində hallanan deputatın mandatına xitam verilir
09.12.2025ABŞ bu il 85 min vizanı ləğv edib
09.12.2025Azərbaycan Almaniyaya ixracdan nə qədər qazanıb?
09.12.2025İlham Əliyevin Slovakiyanın Baş naziri ilə təkbətək görüşü olub - YENİLƏNİB
09.12.2025Süni intellekt brauzerləri korporativ mühitlərdə istifadə üçün təhlükəli hesab olunur
09.12.2025İşçini hədə-qorxu ilə əlavə işə məcbur etmək qadağan edilir
09.12.2025Azərbaycanda ödəniş kartları ilə ölkədaxili fırıldaqçılıq hallarının sayı III rübdə kəskin artıb

На совместном заседании Комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству и по культуре было предложено внести изменения в Закон «О государственной службе», согласно которым государственный служащий может быть уволен с государственной службы, если он призывается на срочную действительную или альтернативную военную службу, при этом сотрудник будет получать пособие в размере среднемесячного заработка за три месяца.
Государственный служащий, возвратившийся с военной службы, будет восстановлен на прежней должности или аналогичной должности в течение 60 дней с момента обращения.
Кроме того, период прохождения военной службы лицами, ранее занимавшими государственные должности, будет включен в стаж государственной службы.
Valyuta.az сообщает, что по поводу изменений высказался юрист Рамиль Сулейманов.
Он отметил, что расчет трудового стажа во время службы в военном секторе для работников, проходящих срочную, альтернативную или активную военную службу, уже был предусмотрен в Трудовом кодексе. Теперь это внесено и в Закон «О государственной службе»:
«Если из заработной платы удерживаются взносы в Фонд социального страхования (DSMF), вне зависимости от состава работы и характера деятельности, гражданину должен начисляться трудовой стаж.
Верно, что существуют государственные должности, для которых прохождение военной службы не требуется. Однако право на отсрочку призыва на военную службу для лиц, имеющих такую отсрочку, предоставляется временно. Например, лицо с избыточным весом должно пойти на военную службу после похудения, а лицо с плохим зрением обязано пройти службу после лечения или операции».