Bankların depozit xərcləri 1 mlrd. manatı keçib
Cari ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycanda bankların cəlb etdikləri depozitlər (əmanətlər) üzrə faiz xərcləri 1 milyard 52.8 milyon manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bankların depozitlər üzrə faiz xərcləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 45.06% və ya 327 milyon manat artıb.
2024-cü ilin müvafiq dövründə banklar 725.8 milyon manat depozit faizi ödəmişdilər.
Qeyd edək ki, cari il noyabr ayının 1-nə banklarda hüquqi və fiziki şəxslərin depozitlərinin həcmi (maliyyə institutları istisna olmaqla) 36 milyard 62.9 milyon manat təşkil edib. Onun da 14 milyard 164.7 milyon manatı xarici valyutada yerləşdirilən depozitlər olub.
Xatırladaq ki, hesabat dövründə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 22 bank ümumilikdə 4 milyard 105.6 milyon manat faiz gəliri əldə ediblər.
Bütün xəbərlərAzad olunmuş ərazilərə 25 milyarddan çox vəsait ayrılıb
09.12.2025Aida Hüseynin təyinatı təsdiqləndi
09.12.2025Onlara leytenant rütbəsi veriləcək
09.12.2025Avtonəqliyyat sığortası üzrə ödənişlər artıb - Rəqəmlər
09.12.2025TƏBİB sədri bu xanımı Eldar Abbasovun yerinə gətirdi
09.12.2025İşsizlərə verilən pul artırılır
09.12.2025Azərbaycanda istehsal olunan avtomobillərin satışının ƏDV-dən azad olunması üçün şərt açıqlandı

За январь-октябрь текущего года процентные расходы банков Азербайджана по привлеченным депозитам составили 1 миллиард 52,8 миллиона манатов.
Как сообщает Valyuta.az, процентные расходы банков по депозитам выросли на 45,06% или на 327 миллионов манатов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В соответствующем периоде 2024 года банки выплатили 725,8 миллиона манатов по депозитным процентам.
Отметим, что по состоянию на 1 ноября текущего года объем депозитов юридических и физических лиц в банках (за исключением финансовых учреждений) составил 36 миллиардов 62,9 миллиона манатов. Из них 14 миллиардов 164,7 миллиона манатов приходятся на депозиты, размещенные в иностранной валюте.
Напомним, что в отчетном периоде 22 банка, работающих в Азербайджане, получили в общей сложности процентный доход в размере 4 миллиарда 105,6 миллиона манатов.