Azərbaycanda istehsal olunan avtomobillərin satışının ƏDV-dən azad olunması üçün şərt açıqlandı
Azərbaycan ərazisində istehsal olunan minik avtomobillərinin satışının əlavə dəyər vergisindən (ƏDV) azad olunması ilə əlaqədar yeni şərt müəyyənləşir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Vergi Məcəlləsinə əsasən, Azərbaycan ərazisində istehsal olunan minik avtomobillərinin satışı 2023-cü il mayın 1-dən 10 il müddətinə ƏDV-dən azaddır.
Layihəyə əsasən, tam istehsal formasında sənaye yığımının həyata keçirilməsi, eyni zamanda boya və qaynaq mərhələləri üzrə texnoloji əməliyyatların yerinə yetirilməsi şərtilə Azərbaycan ərazisində istehsal olunan minik avtomobillərinin satışı 2027-ci il yanvarın 1-dən 7 il müddətinə ƏDV-dən azad olacaq.
O cümlədən Azərbaycan Respublikasının ərazisində istehsal olunan yük avtomobillərinin satışı, habelə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiqedici sənədi əsasında hüquqi şəxslər tərəfindən istehsal məqsədilə yük avtomobillərinin ehtiyat hissələrinin idxalı 2026-cı il yanvarın 1-dən 7 il müddətinə ƏDV-dən azad ediləcək.

Новый порядок освобождения от НДС для автомобилей, произведённых в Азербайджане
В связи с освобождением от налога на добавленную стоимость (НДС) продажи легковых автомобилей, произведённых на территории Азербайджана, устанавливается новое условие.
Сообщает Valyuta.az, что это отражено в предложенных изменениях в Налоговый кодекс, рассмотренных на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно Налоговому кодексу, продажи легковых автомобилей, произведённых на территории Азербайджана, с 1 мая 2023 года освобождаются от НДС на срок в 10 лет.
В проекте предусмотрено, что при ведении промышленной сборки в полной производственной форме, а также при выполнении технологических операций по этапам окраски и сварки, продажи легковых автомобилей, произведённых на территории Азербайджана, с 1 января 2027 года будут освобождены от НДС на срок в 7 лет.
Кроме того, продажи грузовых автомобилей, произведённых на территории Азербайджанской Республики, а также импорт запасных частей для грузовых автомобилей для производственных целей юридическими лицами на основании подтверждающего документа, утверждённого соответствующим исполнительным органом, будут освобождены от НДС на срок в 7 лет с 1 января 2026 года.