29,3 milyard qiymətləndirmə ilə 2,3 milyard dollar investisiya aldı
Süni intellekt dəstəyi ilə işləyən kodlaşdırma aləti olan "Cursor", Seriya D investisiya raundunda 2,3 milyard dollar sərmayə cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu investisiyadan sonra şirkətin bazar dəyəri 29,3 milyard dollar səviyyəsinə yüksəlib.
Təxminən iki il əvvəl ilkin sərmayə raundunu elan edən "Cursor", o zaman səhvsiz kod yazılmasını asanlaşdıran və böyük kod bazalarında məhsuldarlığı artıran bir alət vizyonu ilə çıxış etmişdi. Şirkət hazırda həmin vizyonun ilkin mərhələlərinin artıq formalaşdığını bildirir.
"Cursor" tərəfindən yayımlanan məlumatlara görə, şirkətin komandası 300-dən çox əməkdaşdan ibarətdir. Bundan əlavə, şirkət illik 1 milyard dollardan çox gəlir sürətinə çatdığını, məhsulun isə milyonlarla proqramçı və dünyanın müxtəlif bölgələrindəki mühəndislik komandaları tərəfindən fəal şəkildə istifadə edildiyini açıqlayıb. "Cursor"ın özünün hazırladığı modellər hazırda dünyadakı ən çox kod istehsal edən sistemlərdən biri hesab olunur.
Yeni sərmayə, "Cursor"ın tədqiqat işlərini sürətləndirməklə yanaşı, məhsulun inkişafını da daha çevik şəkildə həyata keçirməsinə imkan yaradacaq.

Инструмент искусственного интеллекта "Cursor" привлек 2,3 миллиарда долларов на развитие
Кодировочный инструмент с поддержкой искусственного интеллекта "Cursor" привлек 2,3 миллиарда долларов в раунде финансирования серии D.
Как сообщает Valyuta.az, после этого инвестирования рыночная стоимость компании выросла до 29,3 миллиарда долларов.
Около двух лет назад, объявив о первоначальном раунде инвестирования, "Cursor" представил инструмент с видением облегчить написание безошибочного кода и повысить производительность при работе с большими кодовыми базами. Компания заявляет, что начальные этапы реализации этого видения уже созданы.
По данным, опубликованным "Cursor", команда компании состоит более чем из 300 сотрудников. Кроме того, компания раскрыла, что достигла годового дохода свыше 1 миллиарда долларов, а продукт активно используется миллионами программистов и инженерных команд в разных регионах мира. Собственные модели "Cursor" считаются одними из самых производительных систем по генерации кода в мире.
Новое финансирование позволит "Cursor" ускорить исследовательские работы и более гибко развивать продукт.