İsveçin xarici işlər naziri Tobias Billström ittifaqın xarici işlər nazirləri və müdafiə nazirlərinin Lüksemburqda keçirilən iclasına gəldikdən sonra bildirib ki, Aİ ölkələri mayeləşdirilmiş təbii qazın (LNG) tədarükünə qadağanı Rusiya əleyhinə 14-cü sanksiyalar paketinə daxil etməyi planlaşdırır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə TASS yazır.
“[Rusiyaya qarşı] 14-cü sanksiyalar paketinin qəbulu ən vacib addımlardan biridir. Biz mayeləşdirilmiş təbii qazın idxalına qadağa daxil etmək niyyətindəyik”, - Billström deyib.
Bundan əvvəl Financial Times (FT) ABŞ dövlət katibi Entoni Blinkenin Çinə səfəri zamanı Pekini Rusiyanın hərbi-sənaye kompleksini (MİK) dəstəklədiyinə görə sanksiyalarla hədələyəcəyini yazmışdı.
Söhbət ayrı-ayrı müəssisələrə deyil, Amerika maliyyə sisteminə çıxışı itirə biləcək ÇXR-in maliyyə institutlarına və banklarına qarşı sanksiyalardan gedir.
Vaşinqton hesab edir ki, Çin hava hücumundan müdafiə sistemini dəstəkləmək üçün Rusiyaya “çiplərdən tutmuş qanadlı raketlərə qədər hər şeyi” verir.